Korea Północna drąży wielki szyb! Zdetonuje w nim bombę atomową 18 razy potężniejszą od tej w Hiroszimie

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 18 marca 2017

Zdjęcia satelitarne nie pozostawiają wątpliwości – reżim Kim Dzong Una chce przeprowadzić wielką eksplozję nuklearną. Czy wcześniej nastąpi prewencyjny atak USA?

Kopanie w ziemi olbrzymiego szybu odbywa się na koreańskim poligonie nuklearnym Punggye-ri na północnym wschodzie kraju. Tunele drążone są w zboczu góry Mantapsan. Zakres prac wskazuje na zamiar zdetonowania ładunku jądrowego o sile do 282 kiloton – oceniają analizujący satelitarne zdjęcia eksperci US-Korea Institute w Waszyngtonie, Frank Pabian i David Coblentz.

Siła wybuchu będzie więc 18 razy większej od bomby atomowej w Hiroszimie – może to być największa eksplozja jądrowa od 8-miu lat. Na wcześniejszych zdjęciach widać też, że na miejsce przewieziono już statkami w kontenerach sprzęt używany do tego typu testów. Zaobserwowano też “dużą aktywność” w lokalnym centrum dowodzenia.

Jak czytelnicy pamiętają, Korea Północna dokonała dotychczas 5-ciu próbnych wybuchów jądrowych na górzystym poligonie Punggye-ri. Ostatnia z nich spowodowała na półwyspie koreańskim trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopnia w skali Richtera. Co się stanie kiedy armia odpali wielokrotnie silniejszy ładunek?


Tymczasem komunistyczny dyktator Kim Dzong Un po serii testów rakietowych – tylko w ubiegłym tygodniu przeprowadził je 4 razy – zagroził, że zaatakuje międzykontynentalną rakietą balistyczną Stany Zjednoczone, jeśli będą prowadzić wspólne manewry wojskowe z Koreą Południową.

Eksperci potwierdzają, że północnokoreańskie pociski ICBM są już prawdopodobnie w stanie razić cele w zasięgu 8.800 km, a więc zagrażają nie tylko sojusznikom USA – Korei Południowej i Japonii, ale są w stanie dosięgnąć terytorium amerykańskie.


W reakcji na rosnące zagrożenie ze strony szalonego dyktatora przebywający w piątek z wizytą w Korei Południowej Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson zagroził dokonaniem przez Stany Zjednoczone prewencyjnego uderzenia na Koreę Północną, jeśli nie zatrzyma ona swojego programu jądrowego.


Czytaj także: Korea Północna zdobyła pluton do 8 bomb atomowych!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow