Sztuczna inteligencja poza kontrolą? Roboty zaczęły rozmawiać we własnym języku!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 18 marca 2017

Sztuczne intelekty w laboratorium OpenAI samodzielnie stworzyły własny język i zaczęły go używać do komunikacji między sobą – donosi portal Wired.

W laboratorium stworzonym przez miliardera – wynalazcę Elona Muska roboty uznały, że język ludzki nie jest odpowiedni do komunikacji i współpracy przy wykonywaniu różnych zadań i postanowiły stworzyć własny, bardziej efektywny.

Jak oceniają eksperci, na razie język botów jest jeszcze dość prymitywny, ale podchodzą one do jego tworzenia w bardzo ciekawy sposób. Najpierw stworzyły symbole dla oznaczenia siebie nawzajem. Potem zaczęły nazywać otaczające je obiekty, a następnie zabrały się za podstawowe czasowniki typu “chodzić”, “stać”, “patrzeć”.

Nie było to proste, ale roboty próbowały uzgodnić wzajemną komunikację i zrozumieć się nawzajem metodą prób i błędów. Jeśli jakieś słowa lub wyrażenia uznawały za “mało efektywne”, porzucały je i starały się uzgodnić inne warianty, które ich zdaniem będą bardziej właściwe.


Już teraz we własnym języku roboty doradzają sobie nawzajem jakie zadania wykonać i gdzie znaleźć potrzebne im informacje. Co ciekawe, roboty uznały, że przydatna jest także komunikacja pozawerbalna – np. pokazują sobie różne rzeczy gestami, a nawet próbują prowadzić jeden drugiego z miejsca na miejsce, przypominając trochę zachowania dzieci.

Eksperci, w tym prof. Pieter Abbeel z Uniwersytetu Kalifornijskiego już teraz są pewni, że wkrótce język robotów stanie się o wiele bardziej złożony i trzeba będzie zacząć tłumaczyć go na języki, którymi posługują się ludzie. A może okaże się, że język robotów jest tak precyzyjny i logiczny, że z czasem w ogóle je zastąpi?


Czytaj także: Neuronowy komputer Deep Mind już nie potrzebuje ludzi! Sam siebie rozwija


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow