Trump: “Niemcy są winne NATO ogromne pieniądze. Muszą więcej płacić za to, że ich bronimy”

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 18 marca 2017

Dla władz w Berlinie ta wypowiedź to szok.

Na dzień po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel w Waszyngtonie prezydent Donald Trump ogłosił, że nie zamierza być “dobrym wujkiem” i bezpłatnie zapewniać Niemcom ochronę, kiedy one same poważnie zalegają z płaceniem do wspólnej NATO-wskiej kasy.

“Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy i muszą płacić więcej Stanom Zjednoczonym za potężną i bardzo drogą obronę, którą my im zapewniamy!” – napisał amerykański prezydent na Twitterze.

Dodajmy, że na piątkowej wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel Trump również przypomniał o zobowiązaniach poszczególnych członków wobec NATO. Wtedy nie skierował jednak tego żądania bezpośrednio do Niemiec, a oświadczył tylko, że “sojusznicy Ameryki powinni zwrócić sumy, z którymi zalegają na rzecz NATO od lat”.


Merkel zapewniła wtedy jedynie, że Niemcy będą zwiększać swoje wydatki wojskowe, aby wypełnić uzgodnioną w ramach NATO stawkę 2 proc. PKB, którą każdy z członków Sojuszu musi przeznaczać na obronność.

Obecnie tylko 5 z 28 krajów NATO wypełnia wymóg 2 proc.: oprócz USA (3,6 proc. PKB), także Wielka Brytania, Polska, Estonia i Grecja. Niemcy przeznaczają na ten cel tylko 1,19 proc., a 10 kolejnych państw jeszcze mniej. 7 krajów, w tym Kanada, Włochy i Hiszpania musiałyby podwoić swoje wydatki na obronę, a niebiedny przecież Luksemburg – zwiększyć je aż 4-krotnie!

Przypomnijmy, że niedawno minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył, że jego kraj woli wydawać pieniądze na imigrantów niż na wojsko i nie życzy sobie aby Stany Zjednoczone ponaglały Niemcy do zwiększania budżetu zbrojeniowego.


Czytaj także: Ultimatum USA: albo kraje NATO natychmiast zwiększą wydatki na wojsko, albo… do widzenia?

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow