Magia zaklęta w kamieniu. 30 najbardziej bajkowych zamków Europy (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Historia W popularnych | 20 marca 2017

Świadectwo finezji i wielkości ducha dawnych mistrzów oraz potęgi kultury europejskiej.

Oczywiście kryterium “bajkowości” jest bardzo subiektywne, więc pewnie każdy będzie miał swoich własnych faworytów. Ponadto w naszym rankingu bajkowych zamków nie uwzględniliśmy zamków polskich, również tych z dawnych Kresów. A wiadomo, że one są przecież najpiękniejsze.

Odwiedzimy nie tylko zamki o niekwestionowanym średniowiecznym rodowodzie. Również te, które zbudowano w dawnym stylu w latach późniejszych. Wszystkie je łączy jedno – są po prostu czarujące i cieszą naszą wyobraźnię. Może staną się celem tegorocznych wakacji?

Miejsce 30: Zamek Ravadinowo w Bułgarii. Położony koło Sozopola, bardzo nietypowo bo pośrodku gospodarstwa rolnego, obok autostrady. Jedni twierdzą, że jest bardzo malowniczy, inni – że to straszny kicz. Nie możemy umieścić go wyżej w rankingu, gdyż ma zaledwie… 20 lat. Najmłodszy zamek świata jest dobry na sielankowy spacer, ale raczej nie na głębsze doznania.


Zamek_rawadinowo-bulgaria

Miejsce 29: Opactwo Kylemore Abbey w Irlandii. Nie jest wprawdzie zamkiem, ale uwzględniamy je ze względu na styl neogotycki. Zbudowany w 1868 r. pałac został potem zamieniony w klasztor. W pobliżu znajduje się piękny ogród w stylu wiktoriańskim.


kylemore-abbey_1867


Miejsce 28: Zamek Windsor w Anglii. Od 1110 lat rezydencja królów angielskich, zbudowana niegdyś przez Wilhelma I Zdobywcę. To największy zamieszkiwany zamek świata – ma 800 m długości, 19 baszt i powierzchnię 45 tys. m2. Jak na “bajkowy” zamek – trochę za duży.

Zamek_Windsor

Miejsce 27: Zamek Frydlant w Czechach. Wielki gotycki zamek na szczycie góry, przebudowany w okresie renesansu. Stoi tuż przy granicy w Polską, 20 km od Świeradowa-Zdroju. Pierwszy zamek w Europie, który w 1800 r. został udostępniony do zwiedzania.

Uwaga: jeśli dopisze nam szczęście i nie ma wielu turystów, polska pani przewodnik oprowadza po nim przez wiele godzin nawet “grupę” 2-osobową! A jest tam naprawdę co obejrzeć.

zamek_Frydlant

Miejsce 26: Zamek Orebro w Szwecji. Pochodzi z XIII wieku. Zbudowany na wyspie, miał strzec miejscowej przeprawy, a kiedy stracił znaczenie obronne zamieniono go w więzienie dla jeńców wojennych i kobiet podejrzanych o uprawianie czarnej magii. Trzeba przyznać, że lokalne władze potrafią go wyeksponować.

Zamek_orebro-szwecja-1560

Miejsce 25: Zamek Bodiam w Wielkiej Brytanii, w East Sussex. Otoczony fosą, został wzniesiony w 1385 r. aby chronić kraj przed inwazją francuską. Na przełomie XV i XVI w. został zdemolowany podczas wojny domowej. Dopiero teraz powoli wraca do dawnej świetności, ale niezwykle malownicze położenie wróży mu chyba pomyślną przyszłość.

bodiam-anglia-1385

Miejsce 24: Zamek Pierrefonds na północnym – wschodzie Francji. Średniowieczny zamek obronny z XII w. został zrujnowany w czasie wojen religijnych w wieku XVII. W XIX w. gruntownie go przebudowano, choć z poplątaniem stylów – tu gotyk, tam renesans, gdzie indziej styl współczesny. Więc choć bardzo malowniczy, nie jest w naszym rankingu zbyt wysoko.

Zamek_Pierrefonds

Miejsce 23: Zamek Chenonceau we Francji. Jeden ze słynnych Zamków nad Loarą z XIII w., zwany Zamkiem Dam ze względu na sześć kolejnych właścicielek, które go rozbudowywały, w tym królowa Katarzyna Medycejska.

Starsi czytelnicy znają ten zamek z powieści “Pan Samochodzik i Fantomas”. Dziś jest to drugi po Wersalu najliczniej odwiedzany przez turystów zamek francuski – milion gości rocznie.

Francja_Chateau_Chenonceau

Miejsce 22: Zamek w Bouzovie w Czechach. Powstał na początku XIV w. W 1696 r. trafił w ręce Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Franza Ludwiga zu Neuburg i – uwaga – pozostawał w rękach Krzyżaków aż do 1939 r. kiedy przejęli go faszyści, a po II wojnie – czeskie władze. Wygląda tak urokliwie, że raz po raz kręcą tu filmy.

zamek_bouzov1

Miejsce 21: Mont Saint-Michel we francuskiej Normandii. Nie jest to zamek w dosłownym znaczeniu, tylko ufortyfikowane sanktuarium Michała Archanioła zbudowane na skalistej wyspie pływowej, połączonej ze stałym lądem 1800-metrową groblą. Niesamowite miejsce, gęste od historii od najdawniejszych czasów celtyckich. Uwieczniane w literaturze, filmie, muzyce.

Podobno sanktuarium powstało gdy w 709 r. biskupowi Avranches, świętemu Aubertowi, objawił się Michał Archanioł, prosząc o zbudowanie kościoła na skale. Biskup dwukrotnie zlekceważył prośbę, aż w końcu zniecierpliwiony św. Michał dźgnął go palcem w głowę i wypalił w niej dziurę, ale zostawił biskupa przy życiu. Czaszka św. Auberta z otworem jest przechowywana  do dziś.

Granitowa skała wznosi się na wysokość 92 metrów, a posąg św. Michała na wierzchołku iglicy kościoła sięga 170 metrów. Skoki pływów morskich są bardzo gwałtowne – poziom wody podnosi się wtedy aż o 14 metrów z prędkością galopującego konia. Podziwiać niesamowity widok przyjeżdża tu rocznie 3,2 mln turystów – to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna Francji.

Mont-Saint-Michel_Francja

Miejsce 20: Zamek Gravensteen w belgijskiej Gandawie. Bardzo “rycerski”. Zbudowany w IX wieku, przez kilka stuleci był rezydencją hrabiów Flandrii, a jego masywne mury i baszty były wyrazem potęgi rodu. Zresztą samo imię jego budowniczego robi wrażenie – hrabia Baldwin I Żelazne Ramię.

Potem mieścił się tu sąd, mennica, więzienie, potem w ogóle nic, aż w końcu XX w. zamek zaczął być tym, na co zasłużył – dostojnym zabytkiem odwiedzanym przez turystów, którzy wdrapują się krętymi schodami na sam szczyt donżonu, aby chłonąć tam autentyczną atmosferę średniowiecza.

Są tu i narzędzia tortur i mnóstwo starej broni. Czytaj: 25 najbardziej mrocznych TORTUR, jakie wymyślił człowiek (FOTO).

Zamek-Gravensteen

Miejsce 19: Zamek w Branie w rumuńskim Siedmiogrodzie. Zamek Drakuli – tu właśnie umieścił króla wampirów Bram Stoker w swojej słynnej powieści. Pierwszy zamek obronny wznieśli w Branie Krzyżacy w 1212 r., w późniejszych wiekach stawiał on dzielny opór Turkom.

Pod koniec XVII w. twierdza przeszła w ręce Habsburgów, w XX w. była rezydencją królowej Marii, żony króla Rumunii. Po licznych perturbacjach w 2006 r. zamek zwrócono Habsburgom, którzy jednak natychmiast go sprzedali. Teraz jest tu muzeum historyczne.

Zamek_Bran_Rumunia

Miejsce 18: Zamek Hohenschwangau w niemieckiej Bawarii. Wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego w XIX w. na ruinach XII-wiecznej twierdzy. Król był romantykiem i cenił sobie wspaniałe widoki ze swojej rezydencji.

Udekorował swój zamek scenami ze średniowiecznych legend i poezji, w tym z legendy o rycerzu – łabędziu Lohengrinie, z którym się identyfikował, a któremu Ryszard Wagner poświęcił operę. Łabędź jest również w herbie gminy Schwangau, gdzie stoi ten zamek.

hochenschwengau

Miejsce 17: Zamek Schwerin w Niemczech. Ma ponad 1000 lat i powstał na miejscu dawnych obwarowań słowiańskich na wyspie jeziora Schweriner See. Oczywiście obecny wygląd zyskał po przebudowach w kolejnych wiekach, a przede wszystkim w wieku XIX. Kiedyś służył książętom meklemburskim, dziś jest siedzibą parlamentu Meklemburgii.

W piwnicach mieszka duch Petermännchen – dobroduszny kobold choć z posępnym wyrazem twarzy, z latarnią, mieczem i pękiem kluczy, specjalizujący się w karaniu złodziei i złych ludzi. Za mniej groźne występki – wrednymi żartami, za poważne zbrodnie – plagami i nocnymi torturami. Najbardziej wkurzało go gdy pełniący nocną wartę żołnierze zasypiali, więc ich ciągle budził.

Zamek_Schwerin_Niemcy

zamek_Schwerin-1

Miejsce 16: Zamek Hohenwerfen w Austrii. Groźny majestatyczny zamek wznosi się na 155-metrowej skale na południe od Salzburga, otoczony Alpami. Jest bardzo stary – pochodzi z początków naszego tysiąclecia. W swojej karierze był również dość ponurym więzieniem a od 1938 r. przez kilka lat – centrum szkolenia partii nazistowskiej.

ZAMEK-hohenwerfen

Miejsce 15: Zamek w Hunedoarze w rumuńskim Siedmiogrodzie. Pierwsza twierdza powstała tu w XII w. Kolejni właściciele – dynastie Andegawenów i Luksemburgów – ciągle zamek rozbudowywali i upiększali, ale najbardziej przyłożyli się do tego Jan Hunyady, późniejszy regent Węgier i władca Transylwanii oraz król Węgier Maciej Korwin. Stąd też nazwa Zamek Korwina.

Korwin-rumunia-1446

Miejsce 14: Pałac Pena – jeden siedmiu cudów Portugalii. Stoi na szczycie wzgórza nad miastem Sintra niedaleko Lizbony. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów XIX-wiecznego romantyzmu na świecie i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

palac-da-pena-sintra-lisbona

Miejsce 13: Zamek Miranda w belgijskich Ardenach. Aż strach pomyśleć, że ta XIX-wieczna neogotycka perełka, żywcem wyjęta z jakiegoś horroru, może wkrótce zniknąć – zamek planowany jest do rozbiórki. Z jakichś powodów nikt nie chce w nim mieszkać i dodatkowo ciągle walą w niego pioruny. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś był tu sierociniec.

zamek_Miranda

Miejsce 12: Zamek Eilean Donan w Szkocji. Położony na wyspie Loch Duich i połączony ze stałym lądem kamiennym mostem. Wzniesiony w 1220 r. przez szkockiego króla Aleksandra II. Kiedyś oblegany przez walczące wojska, a dziś przez turystów i… filmowców, którzy wykorzystują zachwycające plenery wokół zamku.

Zamek-eilean-donan-szkocja

Miejsce 11: Zamek Liechtenstein w południowych Niemczech. Neogotyckie cudo zwane Bajkowym Zamkiem Wirtembergii. Choć w obecnym kształcie zamek istnieje dopiero od XIX wieku, to jego historia sięga co najmniej wieku XIV, kiedy stała tam warownia. Pewnie równie urokliwa bo w takim miejscu po prostu nie da się zbudować czegoś, co by nie było malownicze.

zamek-Liechtenstein_Niemcy

Miejsce 10: Zamek de Coca w hiszpańskiej Kastylii. Średniowieczna twierdza gotycka z połowy XV wieku już z daleka zadziwia nietypowym czerwonym kolorem murów. Jak napisał ktoś na jednym z blogów – “wręcz stworzona do więzienia księżniczek”.

Podobno sprawdziła się w tej roli kiedy jeden z markizów usiłował wedrzeć się na mury do swojej ukochanej – córki władcy twierdzy i przypłacił to ciężkimi poparzeniami kiedy zrzucono na niego z wieży rozżarzone węgle.

Zamek_de_Coca_Hiszpania

Miejsce 9: Twierdza La Rocca o Guaita w San Marino. Zbudowana w XI wieku na górze Monte Titano, bezpośrednio na skale, bez fundamentów. Swój obecny kształt uzyskała w wieku XV. Z góry roztacza się oszałamiający widok.

zamek_san_Marino

Miejsce 8: Fortyfikacje Carcassonne we francuskiej Langwedocji. To największy w Europie średniowieczny kompleks obronno – miejski. Obwód wewnętrzny wznieśli Wizygoci w VI wieku, a mury zewnętrzne powstały w połowie wieku XIII.

W dawnych czasach Carcassonne uważano za twierdzę nie do zdobycia. Jednak w czasie krucjaty przeciwko albigensom, którzy się w niej bronili, zostali oni mimo wszystko zmuszeni do poddania się w 1209 r.

Carcassonne-Francja

Miejsce 7: Zamek w Chambord we Francji. To największy ze słynnych zamków w Dolinie Loary. Renesansowy, ale udający trochę gotyckie zamki obronne, został zbudowany w XVI w. na polecenie francuskich królów, przy udziale Leonarda da Vinci.

Niewielka część historii tego zamku jest polska – po utracie tronu polskiego mieszkał tu w latach 1725-1733 Stanisław Leszczyński, a w roku 1746 król Ludwik XV podarował zamek polskiemu szlachcicowi, księciu Maurycemu Saskiemu, który zmarł tam po 4-ch latach.

Zamek_Chambord_Francja1

Miejsce 6: Zamek Peles w rumuńskiej Transylwanii. Dawna letnia rezydencja królów Rumunii zbudowana w końcu XIX w. i nieustannie przez nich upiększana aż do 1947 r. kiedy król Michał I został zmuszony do abdykacji.

Pod rządami komunistów zamek zaczął podupadać i pewnie już by go dziś nie było, gdyby nie upadł sam komunizm. W 2006 r. pałac został zwrócony prawowitemu właścicielowi – 95-letniemu dziś królowi Michałowi I, który przywrócił go do danej świetności i udostępnił jako wspaniałe muzeum broni, szkła, sreber, zegarów, witraży i rzeźb.

Zamek_peles-transylwania-1883

Miejsce 5: Zamek Hohenzollern w niemieckiej Badenii-Wirtembergii. Położony na szczycie wielkiej góry był siedzibą rządzącej Niemcami dynastii Hohenzollernów. Pierwszy zamek stał tu już w XI w. ale został całkowicie zniszczony po rocznym oblężeniu w roku 1423.

W 1454 r. powstał kolejny zamek, który też przeżył kilka wojen. W końcu i on popadł w ruinę. Obecny wygląd zamku pochodzi z początku XIX w. kiedy kazał go odbudować późniejszy król Fryderyk Wilhelm IV. Mówi się, że to najbardziej romantyczny zamek Niemiec uosabiający ideały średniowiecza, choć bez takiego bajkowego przepychu jak Neuschwanstein, który zobaczymy za chwilę.

ZAMEK-hohenzollern-niemcy-1454-1

Zamek_Hohenzollern_Niemcy

Miejsce 4: Zamek Butron w hiszpańskim Kraju Basków. Gotycka twierdza z XIV w. jak żywcem wyjęta z gry komputerowej fantasy. Jej 4-metrowej grubości mury widziały niejeden krwawy konflikt.

Zamek jest otoczony pięknym egzotycznym parkiem, a dalej – pradawnym lasem. Co ciekawe – w 2013 r. wystawiono go na sprzedaż za 10 mln euro. Teraz jest własnością prywatną.

zamek_Butron1

 

zamek_Butron3

Miejsce 3: Zamek Eltz w niemieckiej Nadrenii-Palatynacie. Siedziba rodu von Eltz, który dostał te ziemie od cesarza Fryderyka Barbarossy. Warownia znana już w 1157 r. Perła późnogotyckiej architektury świeckiej. W środku turyści mogą podziwiać ogromne kolekcje starej broni i zbiory malarstwa.

Zamek_Eltz-NIEMCY

zAMEK_eltz_Niemcy1

zAMEK-eltz_Niemcy

Miejsce 2: Zamek Alkazar w Segowii w Hiszpanii. Jego początki sięgają czasów panowania arabskiego, ale pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1120, kiedy miastem od 32 lat rządzili już chrześcijanie.

Król Alfons VIII przebudował twierdzę na przełomie XII i XIII w. i uczynił z niej swoją siedzibę. W średniowieczu był to ulubiony zamek władców Kastylii, którzy przez stulecia go rozbudowywali. W późniejszych latach zamek służył też jako więzienie i szkoła artylerii.

Zamek_Alkazar_Hiszpania

Zamek_Alkazar_Hiszpania3

Zamek_Alkazar_Hiszpania1

Miejsce 1: Zamek Neuschwanstein w południowej Bawarii w Niemczech. Budowany w latach 1869 – 1892 jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha.

Nie jest może zbyt zabytkowy, ale walorami wizualnymi zdecydowanie przebija wszystkich konkurentów, co docenia 1,3 mln turystów, którzy odwiedzają go każdego roku. To architektoniczny symbol romantyzmu i pierwowzór Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.

zamek-neuschwanstein-niemcy-1886-4

Zamek_neuschwanstein-2

zamek_Neuschwanstein-3

Zamek_Neuschwanstein1

Kiedy patrzymy na te bajkowe świadectwa dawnej wielkości chrześcijańskiej kultury Europy siłą rzeczy pojawia się pytanie: a jakie trwałe zabytki pozostawią po sobie kolejnym pokoleniom nasze czasy? Niestety, nie ma już wielkich monarchów, rycerzy, księżniczek, ani wielkich idei, w imię których ktokolwiek chciałby dziś wznosić takie budowle.

Zobacz także: Bajkowa prowincja. 20 najbardziej malowniczych wiosek świata (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl [Melodia]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow