Islamista Iwan chciał wystrzelić z kuszy “Matkę Szatana”! O krok od masakry

By Dział: Przestępczość i Terror | 20 marca 2017

Niemieckie władze obserwują z przerażeniem, jak ze sklepowych półek zaczynają znikać kusze. Będzie zakaz ich sprzedaży w Europie?

Terroryści Państwa Islamskiego wynaleźli nowy sposób ataków – zamierzają strzelać z kusz bombami domowej roboty – alarmuje policja. Funkcjonariusze zatrzymali w Lippstadt 21-letniego Iwana K., który planował taki właśnie zamach według wskazówek otrzymanych od ISIS.

Mężczyzna kupił w sklepie kuszę o maksymalnej mocy miotającą pociski z prędkością prawie 100 m/s. Ponieważ już od pewnego czasu był obserwowany przez policję, został zatrzymany, ale nie można go było aresztować, gdyż zgodnie z prawem kusza to “broń hobbystyczna”, na którą nie trzeba pozwolenia.

Funkcjonariusze postanowili jednak przeprowadzić w pokoju motelowym Iwana K. rewizję i znaleźli w jego telefonie przygotowane przez ISIS szczegółowe instrukcje wideo zbudowania bomby domowej roboty, którą będzie można wystrzelić z kuszy.


Okazało się też, że terrorysta był w trakcie zakupu chemikaliów potrzebnych do zrobienia bomby TATP na bazie nadtlenku acetonu, potocznie nazywanej “Matką Szatana”. Jej siła rażenia jest porównywalna do trotylu. Takiej bomby terroryści islamscy użyli już w czasie zamachu na lotnisku w Brukseli 22 marca ub. roku.

Iwan K. utrzymywał wcześniej kontakty z islamskim kaznodzieją Abu Walaa, który obecnie czeka w niemieckim areszcie na proces o rekrutowanie ludzi do organizacji terrorystycznych i zachęcanie do zamachów. To właśnie on był “duchowym idolem” Anisa Amriego, który dokonał w grudniu krwawego zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

“Zapobiegliśmy właśnie kolejnemu wielkiemu zamachowi. Iwan K. chciał tymi bombami z kuszy “pocałować” tyle ludzi ile tylko zdoła” – mówią niemieccy śledczy w rozmowie z “Bildem”.


Z kolei jak podaje “Daily Express”, niemiecka policja zaalarmowała samą kanclerz Angelę Merkel o konieczności natychmiastowego wprowadzenia zakazu swobodnej sprzedaży groźnych kusz, które mogą być użyte do zamachów terrorystycznych.

Policja chce, aby kusze traktować w ten sam sposób jak broń palną, na którą właśnie wprowadzono w Unii Europejskiej drastyczne obostrzenia. Problem w tym, że jeśli zakaz sprzedaży bez pozwolenia kusz zostanie wprowadzony tylko w Niemczech, na niewiele się to zda, gdyż można je kupić w sąsiednim kraju.

Czytaj także: Krew w Paryżu: poderżnął gardła ojcu i bratu krzycząc „Allahu Akbar!”

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow