W czeskim ZOO masowo spiłowują rogi nosorożcom! (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 21 marca 2017

Jak mogą im to robić?

“Nosorożec bez rogu jest zdecydowanie lepszy niż nosorożec martwy” – uznały władze czeskiego ogrodu zoologicznego w Dvur Kralove i w trosce o bezpieczeństwo tych zwierząt przystąpiły do masowego spiłowywania im rogów – podaje Reuters.

Chodzi o to, żeby uchronić nosorożce przed bezlitosnymi kłusownikami, którzy zakradają się do ZOO i zabijają je aby pozyskać cenne rogi. Wycince rogów zostanie poddane całe liczące 21 osobników stado – największe w Europie – 17 nosorożców czarnych i 4 białe. Na pierwszy ogień pod piłę poszedł biały nosorożec Pamir.

“To nie była łatwa decyzja, żeby pozbawić nosorożce rogów. Ale ryzyko dla ich życia jest zbyt wysokie, ich bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu” – tłumaczy dyrektor czeskiego ZOO Premysl Rabas i przypomina niedawny mord na nosorożcu w ZOO Thoiry pod Paryżem.


Przed dokonaniem ścięcia rogu nosorożce są na pewien czas usypiane, ale eksperci zapewniają, że i tak operacja piłą jest dla nich bezbolesna. Podobną procedurę zamierza zastosować także ZOO Pairi Daiza w Belgii.

nosorozec2


Przypomnijmy, że handel rogami nosorożców jest zakazany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ale popyt na nie jako na ważny składnik afrodyzjaków i różnych “preparatów leczniczych” jest tak wielki, że czarny rynek kwitnie, szczególnie w Azji.


Ceny dochodzą do 50 tys. funtów za kilogram. Jest to surowiec cenniejszy niż złoto, czy kokaina. Na przykład róg wspomnianego nosorożca Vinca zabitego 7 marca br. we Francji miał wartość 250 tys. funtów.

Troska o uchronienie czeskich nosorożców przed takim samym losem jest, oczywiście, ważna. Ale czy nosorożec bez rogu jest nadal nosorożcem? I co sobie pomyślą dzieci oglądając takie nosorożce w czeskim ZOO?

Całe szczęście, że róg nosorożca odrasta i za trzy lata wszystko znowu będzie na swoim miejscu. Tyle, że wtedy dojdzie zapewne do kolejnego piłowania.

Czytaj także: Australia zabije w tym roku 1,5 miliona kangurów! (FOTO, WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow