Ten człowiek żył 700 lat temu! Nieśmiertelny? (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia | 22 marca 2017

Bynajmniej. Ale prawdopodobnie wampir. Tajemnica polega na czymś zupełnie innym.

Ten mężczyzna żył w Anglii w XIV wieku. Był pracownikiem fizycznym i trudnił się także drobnym handlem, ale w odróżnieniu od ludzi swojej klasy był znacznie bogatszy. Do czasu aż coś w jego życiu sprawiło, że nagle popadł w nędzę – prawdopodobnie ma to związek z ciosem w głowę, który otrzymał.

Z jakichś powodów uważano go także za wampira. Zmarł w wieku 40 lat w przytułku z chorób i wycieńczenia. Skąd to wszystko wiadomo i skąd jego “fotka”? Otóż nie jest to fotografia, tylko cyfrowa rekonstrukcja twarzy zrobiona na Uniwersytecie Cambridge dzięki najnowszym technologiom komputerowym z niezwykłą precyzją.

Wykonano ją w ramach naukowego projektu “After the Plague” (“Po dżumie”), wspólnego z Uniwersytetem Dundee, którego celem jest wierne odtworzenie realiów codziennego życia i śmierci ludzi w czasie XIV-wiecznej epidemii dżumy w Anglii.


rekonstrukcja_twarzy1

Czaszka i szkielet mężczyzny, który zmarł w tym mieście w przytułku Szpital Świętego Jana jest pierwszym z 400 ciał, które zostaną w ten sposób “przywrócone do życia” z mroków historii. Wyłącznie na podstawie analizy stanu kości i zębów odtworzono krok po kroku (na zdjęciu) nie tylko twarz mężczyzny, ale spory kawałek jego życia.

Nieznajomy, któremu uczeni nadali kryptonim “Kontekst 958” był pacjentem tego dobroczynnego przytułku, ale w odróżnieniu od wszystkich pozostałych został pochowany twarzą do ziemi, co praktykowało się bardzo rzadko, tylko w przypadku osób posądzanych o wampiryzm.


Nie ulega wątpliwości, że wcześniej pracował fizycznie i być może handlował, ale – co ciekawe – bardzo często jadł mięso i ryby, o czym większość ludzi jego stanu w tamtych czasach mogła tylko pomarzyć – mówi jeden z badaczy John Robb.

rekonstrukcja_twarzy3

Zanim mężczyzna trafił do przytułku został poważnie ranny w głowę, ale nie to było przyczyną śmierci, gdyż do chwili zgonu rana się wygoiła. Mogło to być natomiast przyczyną jego późniejszej biedy. Stwierdzono m.in., że przestały mu się samoregenerować zęby, co może być oznaką głodowania.

Z takich właśnie detali brytyjscy uczeni będą teraz odtwarzać szczegóły życia i przywracać twarze dawno zapomnianych zwykłych ludzi. To właśnie poznanie realiów ich życia w średniowieczu jest głównym celem tego projektu, gdyż dotychczas historycy skupiali się prawie wyłącznie na biografiach znanych postaci historycznych.

rekonstrukcja_twarzy4

Czytaj także: 7 nierozwiązanych zagadek historii (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow