Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 5 czerwca 2016

Najnowsze badania uczonych dowiodły, że jest ona starsza o 2,5 tys. lat niż dotychczas sądzono i powstała 8 tys. lat temu – podaje Scientific Reports. Nie jest to ani cywilizacja egipska, ani sumeryjska.

Geofizycy i archeolodzy twierdzą, że miano najstarszej na świecie należy się od tej pory cywilizacji Indusu. Wynika to z badań przy zastosowaniu równolegle dwóch metod datowania – radiowęglowej i optycznej – luminescencyjnej. Zbadano nimi różne artefakty – dawną ceramikę i resztki zwierząt z dwóch warstw archeologicznych w okręgu Fatehabad w Indiach.

W obu przypadkach uzyskano ten sam wynik potwierdzający, że cywilizacja Indusu ma nie 5,5 tys. lat, jak uważano dotychczas, tylko jest o 2,5 tys. lat starsza. Powstała więc wcześniej niż cywilizacje starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Dla zupełnej pewności specjaliści zamierzają jeszcze raz powtórzyć badania.

Uczeni zbadali też zależność rozwoju kultury od zmian klimatycznych na Ziemi. Okazało się na przykład, że początkowo cywilizacja Indusu była oparta na uprawie pszenicy i jęczmienia. Potem jednak klimat stał się suchy, co zmusiło ludność do zmiany rodzaju upraw na proso i ryż. To z kolei doprowadziło do deurbanizacji – upadku miast i wzrostu liczby ludności wiejskiej.


Cywilizacja Indusu, zwana także Kulturą Harappańską, rozwijała się w dolinie rzeki Indus. Była znacznie rozleglejsza niż dawne cywilizacje Egiptu, Chin, czy Mezopotamii. Jej ślady odnajdujemy na całym terytorium obecnego Pakistanu, północno-zachodnich Indii i we wschodnim Afganistanie, choć dotychczas zbadano zaledwie ok. 2 proc. tych pozostałości.

W miastach były tam już wtedy toalety publiczne, na wsi działały systemy irygacyjne. Takie ośrodki jak Mohendżo-Daro czy Harappa miały system obwarowań, sale kultu religijnego, łazienki i toalety w domach, kanalizację wykorzystującą różnicę poziomów wód i bardzo regularną prostokątną zabudowę.


Oprócz ceramiki i narzędzi zachowały się do naszych czasów liczne ozdoby i biżuteria, przybory toaletowe, ruchome zabawki, figurki ludzi, rzeczywistych i fantastycznych zwierząt oraz nieznanych bóstw. Kości do gry, czy guziki używane w tamtych czasach były identyczne z dzisiejszymi.


Natomiast induskiego pisma, które zachowało się na pieczęciach, glinianych tabliczkach, fragmentach ceramiki i kamienia, naukowcom nie udało się rozszyfrować do dziś.

Cywilizacja Indusu zaczęła upadać ok. 1700 lat p.n.e. Przyczyną tego mogły być zarówno zmiany klimatyczne, jak i najazd z północy Ariów, czyli ludów indoirańskich.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow