Ropa gwałtownie spada! Rosja: spadnie, niestety, jeszcze bardziej

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 23 marca 2017

Rosyjskie władze szykują się na czarny scenariusz finansowy.

Ceny ropy na światowych rynkach spadły w ciągu 2 tygodni o 10 proc. po tym jak pojawiły się informacje o dużym wzroście rezerw tego surowca w Stanach Zjednoczonych, zaś OPEC postanowił nie przedłużać międzynarodowego porozumienia o ograniczeniu jego wydobycia.

Jak podaje agencja Reutera, państwa OPEC nie chcą już dalej wstrzymywać produkcji ropy, gdyż na spowodowanej tym podwyżce cen korzystały przede wszystkim amerykańskie koncerny wydobywające ropę z łupków, stanowiące najgroźniejszą konkurencję dla krajów arabskich.

W tej sytuacji rachuby Kremla na to, że wspólnie z krajami Bliskiego Wschodu uda mu utrzymać ceny ropy na wysokim poziomie – zawiodły. Ministerstwo Finansów w Moskwie przyznaje, że szykuje się na dalszy spadek cen ropy, której cena w średnioterminowej perspektywie może zejść poniżej 40 USD za baryłkę.


Obecnie cena ropy Brent wynosi ok. 50 USD. Jednak jak przewiduje w rozmowie z agencją Rambler dyrektor Departamentu Dochodów rosyjskiego resortu finansów Elena Lebiedinskaja, wkrótce będzie to prawdopodobnie 40 USD. Dla Rosji, której budżet w decydującym stopniu zależy od sprzedaży ropy, jest to oczywiście wiadomość fatalna.

Ministerstwo Finansów obliczyło, że dzięki wyższym cenom ropy w pierwszych dwóch miesiącach br. do budżetu Rosji trafiło o 20 proc. więcej środków z jej sprzedaży i nawet przy obecnej cenie wychodzi ono jeszcze lekko na plus. Jednak ta dobra koniunktura okazała się krótka.

Czytaj także: „Król łupkowy” z USA doradza Trumpowi: „Naszym wielkim wydobyciem możemy zabić ceny ropy!”


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow