Co drugi Rosjanin chce odebrać Ukrainie Donbas

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 29 marca 2017

Aneksja Donbasu podniosłaby popularność Putina, tylko nikt nie chce tego potem utrzymywać.

Co czwarty Rosjanin chce bezpośredniej aneksji Donbasu przez Rosję, a tyle samo wolałoby uznać DNR i LNR jako niepodległe państwa – wynika z sondażu rosyjskiego centrum badania opinii publicznej WCIOM.

Poparcie w Rosji dla odebrania części Donbasu Ukrainie jest najwyższe w historii. Opinie Rosjan w tej kwestii się radykalizują  – zauważa ekspert WCIOM Michaił Mamonow. Jego zdaniem, wskazuje to z jednej strony na rosnący brak wiary w możliwość pokojowego uregulowania konfliktu, z drugiej zaś – na coraz większą przepaść psychologiczną między Rosjanami i Ukraińcami.

Tylko 20 proc. Rosjan opowiedziało się za “niemieszaniem się” w sprawy ukraińskie, a zaledwie 7 proc. chce negocjować z Ukrainą. Na wzrost “inkorporacyjnych” nastrojów w Rosji ma prawdopodobnie wpływ handlowa blokada, którą wobec LNR i DNR prowadzą ochotnicy ukraińscy – słyszało o niej aż 78 proc. Rosjan.


Z drugiej strony kiedy pojawia się kwestia późniejszego utrzymania zajętych terenów entuzjazm Rosjan jest już zdecydowanie mniejszy – tylko 15 proc. deklaruje chęć pomocy mieszkańcom Donbasu, a zaledwie 7 proc. postuluje dalsze wysyłanie tam “pomocy humanitarnej”. 37 proc. badanych Rosjan w ogóle nie ma zdania na temat Donbasu.

Przypomnijmy, że 18 lutego br. roku prezydent Władimir Putin podpisał rozporządzenie o uznaniu przez Rosję dokumentów wystawianych przez władze separatystów, w tym paszportów wydawanych przez DNR i LNR, co wielu obserwatorów uznało za pierwszy krok do faktycznej aneksji lub przynajmniej formalnego uznania przez Rosję niepodległości tych republik.

W praktyce jednak wiele instytucji rosyjskich nie uznaje tych dokumentów. Np. banki nie chcą otwierać na ich podstawie kont osobom przybywającym z DNR i LNR. Ponadto rosyjskie służby pozwalają im przebywać w Rosji z takim dokumentem tylko przez 90 dni.


W samym rozporządzeniu Putina zastrzeżono też, że jest to tylko “rozwiązane czasowe obowiązujące do chwili politycznego uregulowania sytuacji w tych regionach Obwodu Donieckiego i Ługańskiego Ukrainy na podstawie porozumień mińskich”.

Czytaj także: Coraz więcej Rosjan przeciwnych sankcjom żywnościowym Putina! (SONDAŻ)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow