Pierwszy przeszczep siatkówki oka od zewnętrznego dawcy!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 30 marca 2017

Od tej chwili ratowanie wzroku stanie się znacznie szybsze i tańsze.

Jak podaje The Japan Times, grupie japońskich uczonych z Instytutu Badań Fizyko-Chemicznych Riken pod Tokio udało się po raz pierwszy w historii przeszczepić pacjentowi siatkówkę oka wyhodowaną z komórek zewnętrznego dawcy. Dotychczas takie operacje przeprowadzano tylko z komórkami z tkanek pobranych od tego samego pacjenta.

Siatkówkę wszczepiono 60-letniemu mężczyźnie cierpiącemu na związaną z wiekiem tzw. makulodystrofię powodującą zanik ostrości widzenia. Nie mógł on czytać, ani kierować samochodem. W starszym wieku ryzyko takiego zachorowania dochodzi do 30 proc.

Uczeni twierdzą, że operacja trwała zaledwie godzinę i przebiegła pomyślnie. W oku pacjenta umieszczono 0,05 mililitra płynu zawierającego 250 tys. komórek wyhodowanych w laboratorium z komórek innego dawcy.


O tym, czy zabieg okazał się skuteczny przekonamy się ostatecznie w najbliższym czasie – wzrok pacjenta będzie regularnie sprawdzany przez lekarzy. Zdaniem autorów tej nowej metody leczenia, jest ona o wiele tańsza i szybsza niż dotychczasowe używanie do przeszczepów okulistycznych jedynie komórek macierzystych pacjentów.

Czytaj także: „Korona cierniowa”. Wykryto trzy neurony mózgu, w których tkwi samoświadomość! (FOTO)


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow