Rosja lub Asad zaatakowali bronią chemiczną w Syrii! Totalna masakra (WIDEO, FOTO)

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 4 kwietnia 2017

Przerażającej zbrodni wojennej dokonano we wtorek w syryjskiej prowincji Idlib.

Jak podaje BBC i Sky News Arabic, powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, samoloty należące do armii rosyjskiej albo wspieranego przez nią reżimu Baszara Asada zrzuciły bomby z trującym gazem, prawdopodobnie sarinem, na rejon Khan Szeikchun, kontrolowany przez syryjskich rebeliantów.

Ofiary to głównie dzieci. Ich liczba jest ogromna. Sky News Arabic donosi o 90-ciu zabitych i 200 rannych. Ofiary zmarły na skutek uduszenia. Miały typowe objawy użycia gazu trującego – omdlenia, wymioty, piana na ustach, drgawki, porażenie mięśni – informują lekarze i świadkowie, którzy przeżyli.

To może być najstraszniejszy atak chemiczny od początku wojny w Syrii – oceniają eksperci. Wkrótce potem samoloty Rosji lub Asada odpaliły rakiety w lokalny szpital, do którego przewożono rannych w tym ataku – podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.


atak_chemiczny_Rosji_Syria3

“O 6:45 otrzymałem informację o ataku lotniczym. Nasze trzy ambulanse pojawiły się na miejscu 20 minut później. Zobaczyłem ludzi duszących się na ulicach” – relacjonuje BBC szef ekipy jednej z karetek pogotowia Mohammed Rasul.

“Nasze załogi nadal tam są, wozimy zatrutych ludzi od szpitala do szpitala bo wszystkie placówki są przepełnione. Sytuacja jest bardzo zła. Większość ofiar to dzieci” – przyznaje syryjski ratownik. On sam naliczył 67 zwłok i 300-tu rannych. Nadal nie ma pewności jakiego gazu użyły samoloty, ale objawy wskazują na sarin.


Główna syryjska opozycyjna Koalicja Narodowa wezwała społeczność międzynarodową do natychmiastowego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. “Jeśli tego nie zrobicie to pochwalacie czyn, którego dokonał reżim Asada” – ostrzegła syryjska opozycja.

atak_chemiczny_Rosji_Syria1

Przypomnijmy, że znajdująca się w rękach rebeliantów prowincja Idlib jest regularnie atakowana przez samoloty Rosji i Asada. Ostatnio 25 marca br. rosyjskie samoloty zbombardowały miejscowe więzienie. Zginęło 16 osób, a kilku więźniów, którzy próbowali uciec zastrzelili sami strażnicy.

W czasie wojny reżim Asada już kilka razy oskarżano o użycie broni chemicznej. On sam zaprzecza tym zarzutom. Niezależna komisja ekspertów ONZ ustaliła jednak, że co najmniej dwóch ataków bronią chemiczną dokonały właśnie wojska Asada, co najmniej jednego – Państwo Islamskie, a w sześciu kolejnych przypadkach nie udało się do końca ustalić winnych.

Wiadomo bez żadnej wątpliwości, że to śmigłowce armii syryjskiej zrzuciły kontenery z chlorem na miejscowość Talmenes 21 kwietnia 2014 r. i na miasto Sarmin 16 marca 2015 r.

Samoloty Asada ostrzelały też w sierpniu 2013 r. rakietami z sarinem przedmieścia Damaszku kontrolowane przez rebeliantów, zabijając ponad 300 osób. Z kolei islamiści zaatakowali iperytem, czyli tzw. gazem musztardowym.

W reakcji na wtorkowy atak przedstawicielka USA w ONZ Nikki Haley nazwała prezydenta Asada “chronionym przez Rosję i Iran przestępcą wojennym, który używa broni chemicznej przeciwko własnemu narodowi”, na co są konkretne dowody.

Czytaj także: Nowy straszny wróg Europy! Nuklearna Turcja sojusznikiem ISIS?

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow