Brytyjski rząd chce podwyższyć wiek emerytalny. Niemcy też. Praca do 81 lat?

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Społeczeństwo | 5 kwietnia 2017

Zachodni socjal zaczyna pękać pod naporem imigrantów?

Brytyjski rząd chce podwyższyć wiek emerytalny do 68-70 lat – wynika z dwóch opublikowanych raportów rządowych. Zgodnie z pierwszym z nich, przygotowanym przez Departament Pracy i Emerytur, osoby mające obecnie mniej niż 30 lat nie dostaną emerytury przed 70 rokiem życia. Drugi raport zakłada wiek emerytalny 68 lat dla tych, którzy mają dziś mniej niż 45 lat.

Jak oblicza BBC, oznacza to, że co najmniej 6 mln ludzi w Wielkiej Brytanii będzie musiało pracować dłużej. Rząd ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie do maja.

Są dwa powody, dla których brytyjskie władze chcą podwyższyć wiek emerytalny. Pierwszy jest taki jak wszędzie – wzrost średniej długości życia powoduje konieczność przeznaczania na emerytury coraz większych środków.


Drugi powód, o którym się głośno nie mówi, to rosnące wydatki na islamskich imigrantów, których jest coraz więcej, a wielu z nich nie chce pracować. Z czegoś trzeba przecież płacić im zasiłki.

Przypomnijmy, że dotychczas planowano, iż obecny wiek emerytalny – 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet – ma wzrosnąć dla obydwu płci do 66 lat do 2020 r., a do 67 lat w 2028 r. Kolejna podwyżka wieku – do 68 lat miała nastąpić dopiero w 2044 r. Teraz może to nastąpić już w 2028 r.


Niektóre propozycje idą zresztą o wiele dalej. W lutym br. Biuro Odpowiedzialności Budżetowej Ministerstwa Finansów zaproponowało wydłużenie wieku emerytalnego o prawie 10 lat – do 74 lat, a towarzystwo emerytalne Royal London ocenia, że ludzie w Wielkiej Brytanii będą musieli pracować do 81 roku życia, jeśli chcą mieć taki sam standard życia na emeryturze jak ich rodzice.


Również w niemieckim Bundestagu trwają dyskusje o podwyższeniu wieku emerytalnego. Rząd Angeli Merkel także potrzebuje pieniędzy na ogromne zasiłki dla muzułmańskich imigrantów, którzy wbrew jej oczekiwaniom bynajmniej nie stali się “tanią siłą roboczą”. Aby ich utrzymać trzeba więc sięgnąć do kieszeni Niemców.

Nieoficjalnie mówi się, że rząd w Berlinie chce zmusić mężczyzn by pracowali do 70 roku życia, w kwestii wieku emerytalnego kobiet na razie nie ma pewnych informacji. “Wszyscy Niemcy powinni pracować do 70 roku życia” – oświadczył niedawno szef Federalnej Agencji Pracy Frank Juergen-Weise, który właśnie… odszedł na emeryturę w wieku 65 lat.

Czytaj także: W Rosji wpadli na pomysł przesiedlenia emerytów i artystów za Koło Podbiegunowe! (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow