Piękna kontra okręty. Miss Świata merem Gibraltaru. “Na zawsze pozostanie brytyjski!” (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Polityka | 5 kwietnia 2017

Tajna broń Londynu wchodzi do akcji. W starciu z nią wspierający hiszpańskie roszczenia do Gibraltaru Donald Tusk nie ma raczej szans.

30-letnia Kaiane Lopez wygląda może jak anioł ale ci, którzy ją znają, mówią o niej “druga brytyjska Żelazna Dama”. Choć nazwisko ma hiszpańskie, jest dumna z tego, że jest Brytyjką. I takim też chce widzieć sporny Gibraltar, do którego Hiszpania wysuwa coraz bardziej natarczywe roszczenia.

Miss Świata z 2009 r. została właśnie najmłodszym w historii merem Gibraltaru, wywołując ogólnoświatową sensację. We własnej małej ojczyźnie jest ona zdecydowanie najbardziej uwielbianą osobą. Nie tylko dlatego, że wygrała światowy konkurs urody – również ze względu na swoją działalność społeczną i polityczną – dotychczas była bowiem zastępcą mera Gibraltaru.

kaiane-Gibraltar2


Już na samym początku jasno zadeklarowała co sądzi o przyszłości miasta na skale. “Gibraltar był i jest brytyjski. I taki zostanie na zawsze. Po co mamy zmieniać flagę?” – oświadczyła.

Ceremonię jej nominacji usiłowała jednak zakłócić hiszpańska marynarka wojenna – jej niszczyciel “Infanta Christina” wtargnął w tym czasie bez pozwolenia na brytyjskie wody terytorialne w rejonie Gibraltaru i dopiero brytyjski patrol zmusił go do odpłynięcia.

kaiane_Gibraltar3


Jeżeli jednak urok najpiękniejszej mer świata okaże się zbyt słabą bronią, Londyn jest gotów użyć broni prawdziwej. “35 lat temu premier Margaret Thatcher wysłała brytyjskie wojska do obrony Falklandów i jestem absolutnie pewien, że obecna premier Theresa May okaże taką samą determinację w obronie Gibraltaru” – ostrzegł były szef Partii Konserwatywnej Michael Howard.

Hiszpańskie roszczenia do tego brytyjskiego terytorium zamorskiego nasiliły się po referendum w sprawie Brexitu. Prawie 96 proc. wyborców w 30-tysięcznym Gibraltarze głosowało bowiem za pozostaniem w Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak wcale, że nie chcą oni nadal być częścią Wielkiej Brytanii.

hiszpania_okret_Gibraltar

Tymczasem władze w Madrycie już na drugi dzień po referendum ws. Brexitu ogłosiły, że “czas kiedy hiszpańska flaga załopocze nad Skałą Gibraltaru jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Teraz z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił wytyczne dla negocjatorów Brexitu, zgodnie z którymi rząd Hiszpanii będzie miał prawo zablokować przyszłe porozumienie handlowe UE z Wielką Brytanią, wyłączając z niego Gibraltar. “Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, rogacz, który wyładowuje się na dzieciach” – ocenił oburzony szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo.

gibraltar

Przypomnijmy, że Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 r. i został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 r. Oficjalnie brytyjską kolonią stał się w 1830 r. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach – w latach 1967 i 2002 – możliwość powrotu terytorium do Hiszpanii.

Czytaj także: Unia równych i równiejszych. Brukselska „sprawiedliwość” nie dla Polski

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow