Świetna informacja dla “nocnych Marków”: macie prawo rano długo spać

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 7 kwietnia 2017

W żadnym razie nie próbujcie też na siłę kłaść się wcześniej!

Najnowsze odkrycie amerykańskich i tureckich genetyków zainteresuje wszystkich, którzy nie mogą wcześnie zasnąć, a potem rano muszą odespać. Jeśli tego nie zrobią cały dzień chodzą potem zmęczeni. Okazuje się, że przyczyną tego jest mutacja genu CRY1, odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego człowieka – donosi “New Scientist”.

Uczeni z Rockefeller University przeprowadzili badania na tureckich rodzinach, ale także w innych krajach Europy. Wynika z nich, że ok. 1,3 proc. populacji Europejczyków ma zegar biologiczny przesunięty o 2-4 godziny. Co ciekawe – wyjątkiem są Finowie, u których w ogóle tego zjawiska nie stwierdzono.

Jeśli więc od lat obserwujecie u siebie, że w żaden sposób nie możecie zasnąć wieczorem i wstać wcześnie rano i nic na to nie pomaga, to całkiem możliwe, że macie po prostu taką konstrukcję genetyczną. Co więcej – cały wasz metabolizm jest dopasowany do takiego właśnie “nocnego” cyklu.


Uczeni radzą takim osobom aby absolutnie nie walczyły z własnymi genami, gdyż nie ma żadnych szans aby z nimi wygrać, a próba chodzenia “na siłę” spać wcześnie lub permanentne niedosypianie z rana grozi szeregiem poważnych chorób. Trzeba po prostu dopasować swój tryb życia do własnego genetycznego zegara i postępować zgodnie z nim.

Oczywiście wasze zaburzenia snu mogą być też związane z różnymi innymi dolegliwościami, stresem lub np. jedzeniem i piciem przed snem niewłaściwych produktów, więc wcale nie ma pewności, że akurat w waszym przypadku chodzi o gen CRY1. Ale jeśli trwa to niezmiennie od wielu lat to chyba coś jest na rzeczy.


Przy okazji warto sprawdzić, jakie produkty można, a nawet trzeba jeść przed snem i wcale się od nich nie przytyje. Okazuje się bowiem, że obiegowa teoria “nie jem nic po 18.00” wcale nie jest prawdziwa.


Czytaj także: Odkrycie fizjologów: tak działa zjawisko DEJA VU!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow