Wampir z Drogi Świętego Jakuba skazany!

By Dział: Przestępczość i Terror | 11 kwietnia 2017

Podstępny “łowca pielgrzymów” wymyślił sobie wyjątkowo bestialski sposób zarabiania.

Hiszpański sąd w León ogłosił wyrok w głośnej sprawie Miguela Angela Muñoza Blasa, zwanego “łowcą pielgrzymów”. 41-letni farmer został skazany na 23 lata więzienia za niezwykle brutalny mord na 40-letniej Amerykance – Denise Pikka Thiem, która pielgrzymowała do sanktuarium w Santiago de Compostela w północno – zachodniej Hiszpanii.

Mężczyzna wykorzystał fakt, że jego farma była położona niedaleko uczęszczanego szlaku pielgrzymkowego zwanego Drogą Świętego Jakuba, którym podążają do słynnego sanktuarium wierni z całego świata.

Celowo pozmieniał żółte strzałki wskazujące szlak, żeby błędnie prowadziły do jego położonego na odludziu gospodarstwa. To właśnie w tę pułapkę wpadła Denise z Arizony 5 kwietnia 2015 r. Zabłądziła na szlaku i postanowiła zajrzeć na farmę, żeby zapytać o drogę.


Z zeznań Blasa nie wynika jasno, co nastąpiło dalej. Wiadomo jednak, że doszło do szamotaniny i w pewnym momencie uderzył on kobietę kijem, a kiedy upadła, dobił kamieniem w głowę. W śledztwie przyznał się, że zakopał ją następnie przed swoim domem, ale potem wykopał, przeniósł na bardziej odludne miejsce i zakopał ponownie.

Wcześniej rozebrał swoją ofiarę do naga, a następnie spalił jej ubranie i plecak. Odciął jej także dłonie, prawdopodobnie sądząc, że w ten sposób nie uda się jej nigdy zidentyfikować, ani znaleźć ewentualnych śladów jego naskórka pod jej paznokciami, gdyż przed śmiercią kobieta się zapewne broniła. Zabrał też dolary, które miała przy sobie i kilka dni później wymienił w lokalnym banku.

Śledztwo w sprawie zaginięcia Denise toczyło się niemrawo. Dopiero po interwencji amerykańskiego senatora Johna McCaina i nagłośnionym przez media liście, który jej rodzice wysłali do premiera Hiszpanii Mariano Rajoy’a hiszpańska policja aresztowała w końcu po 5-ciu miesiącach Blasa.


Zabójca przyznał się do winy i wskazał gdzie ukrył ciało. Badania DNA potwierdziły tożsamość ofiary. Na procesie oskarżony odmówił jednak wszelkich zeznań i nie chciał rozmawiać nawet z własnym adwokatem.

W czasie rozprawy wyszło natomiast na jaw, że w podobny sposób “łowca pielgrzymów” zwabił też i napastował kilka innych kobiet pielgrzymujących do Santiago de Compostela. One jednak przeżyły.

Sąd skazał wampira z Drogi Świętego Jakuba na 20 lat więzienia za brutalne zabójstwo i na 3 lata za rabunek, a dodatkowo na wypłatę odszkodowania rodzicom ofiary w wysokości 120 tys. euro i 30 tys. euro dla jej brata.

Wielu dziennikarzy jest przekonanych, że gdyby w sprawę nie wmieszali się wysoko postawieni politycy i media, “łowca pielgrzymów” pewnie nadal uprawiałby swój zbrodniczy proceder.

Czytaj także: Skromny bohater ze Sztokholmu. Gdyby nie on, ofiar mogły być setki

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl [player id=8118]

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow