Rosja o krok od przejęcia pól naftowych USA!

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 12 kwietnia 2017

Amerykańscy kongresmeni biją na alarm.

Jak donosi The Wall Street Journal, kongresmeni Jeff Duncan i Albio Sires wystosowali do amerykańskiego Departamentu Skarbu ostrzeżenie, że Rosja może w najbliższym czasie przejąć część złóż naftowych oraz infrastruktury wydobywczej Stanów Zjednoczonych.

Za pomocą bardzo sprytnego manewru własnościowego wykorzystującego bankructwo wenezuelskiego koncernu energetycznego Petroleos de Venezuela rosyjska Rosnieft może od niego przejąć za długi akcje kompanii Citgo Petroleum – największego zagranicznego właściciela infrastruktury energetycznej w USA.

Do Citgo należą między innymi 3 duże rafinerie, sieć terminali naftowych i rurociągi w 24-ch stanach. Rosnieft prawdopodobnie celowo udzieliła w listopadzie 2016 r. bankrutującemu koncernowi państwowemu Wenezueli kredytu w wysokości 1,5 mld USD pod zastaw 49,9 proc. akcji Citgo wiedząc, że nie będzie on w stanie go spłacić, co pozwoli Rosji na przejęcie infrastruktury w USA.


Gdyby Rosjanom ten manewr się powiódł, zyskają oni więcej kontroli nad światowymi cenami ropy i gazu. Zagrozi to także bezpieczeństwu energetycznemu USA i może mieć druzgocący wpływ na całą geopolitykę Stanów Zjednoczonych – ostrzegają amerykańscy kongresmeni.

Z drugiej strony analitycy zastanawiają się w jaki sposób Rosja może przejąć kontrolę nad złożami naftowymi w USA skoro szef Rosniefti Igor Sieczin i cały jego koncern jest objęty amerykańskimi sankcjami.

Oznacza to bowiem, że nie ma on prawa wejść w posiadanie jakichkolwiek amerykańskich aktywów, nawet jeśli przejmie kontrolę nad firmą wenezuelską. Sytuacja jest więc paradoksalna, ale tym niemniej zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych realne – uważają kongresmeni.


Czytaj także: „Król łupkowy” z USA doradza Trumpowi: „Naszym wielkim wydobyciem możemy zabić ceny ropy!”

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow