Ekspert Kaspersky’ego ujawnia zbrodniczy sojusz Kremla z cyberprzestępcami!

By Dział: Przestępczość i Terror | 12 kwietnia 2017

“Włamujcie się do banków poza Rosją”.

Aresztowany przez rosyjskie służby za zdradę państwa ekspert Laboratorium Kaspersky ujawnił, że rosyjskie władze zawarły sojusz z cyberprzestępcami, gwarantując im bezkarność w zamian za szpiegowanie na rzecz Kremla.

Rusłan Stojanow był szefem zespołu ekspertów tej czołowej światowej firmy z siedzibą w Moskwie, zajmującej się bezpieczeństwem w sieci. Odpowiadał za śledzenie ataków hakerskich. Został aresztowany w grudniu 2016 r. wraz z dwoma oficerami FSB, których również oskarżono o szpiegostwo na rzecz USA.

Stojanow jest przekonany, że to zemsta za to, iż tropił powiązanych z władzami hakerów. Swoje oświadczenie, które cytuje niezależna rosyjska telewizja “Dożdż”, podyktował adwokatowi w areszcie Lefortowo w Moskwie.


Według niego, układ między rosyjskimi władzami i cyberprzestępcami jest prosty: rosyjskie służby dostają od hakerów dostęp do najnowszych metod ataków w sieci i wykradzione przez nich informacje szpiegowskie, a w zamian przestępcy otrzymali od Kremla gwarancję nietykalności pod warunkiem, że będą okradać tylko banki poza granicami Rosji.

Stojanow nazywa tych cyberprzestępców “złodziejami – patriotami” i twierdzi, że ma dowody na takie systematyczne “upatriotycznianie” hakerów przez służby specjalne Rosji, które werbują tych kryminalistów do wykonywania zadań szpiegowskich.

Ekspert Kaspersky’ego ostrzega, że taki układ z przestępcami skończy się dla Rosji fatalnie, gdyż nie mogąc sobie poradzić z zabezpieczeniami zachodnich banków rosyjscy hakerzy po pewnym czasie zapomnieli o swoim “patriotyzmie” i ponownie rzucili się na banki rosyjskie. Czytaj: 15 mln rosyjskich kart bankowych zhakowanych! Za chwilę zacznie się kataklizm?


Jednocześnie rosyjskie służby tak bardzo uzależniły się od szpiegowskich i technologicznych usług hakerów, że nie potrafią już sobie bez nich poradzić. “Ten chory układ spowoduje nową falę cyberprzestępczości w Rosji” – przewiduje Stojanow.

Na dowód tego informatyk przytacza przykład 40-osobowej bandy rosyjskich hakerów z grupy Lurk, którą Stojanow tropił od dwóch lat. W latach 2011-2016 wyprowadzili oni z rachunków bankowych Rosjan ponad 2 mld rubli. Kiedy jednak Kaspersky zaczął im deptać po piętach rosyjskie służby wzięły ich pod ochronę, a w końcu aresztowano samego Stojanowa.

“Wtrącili mnie do najbardziej srogiego więzienia i wszystko utajnili, żebym tylko nie skompromitował różnych zasłużonych generałów i nie przeszkadzał w prowadzeniu “biznesu złodziei -patriotów” – twierdzi informatyk.

Wraz z nim wsadzono także pod zarzutem zdrady dwóch oficerów FSB specjalizujących się w bezpieczeństwie internetowym – Siergieja Michajłowa i Dmitrija Dokuczajewa. Oskarża się ich, że współpracowali z amerykańskimi służbami tropiącymi rosyjskich hakerów.

Czytaj także: 370 hakerów aresztowanych za jednym zamachem! W państwie, o którym nikt nie słyszał… (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow