Naukowa torpeda! Uczeni wynaleźli eliksir młodości

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 12 kwietnia 2017

Laborant wbiegł z krzykiem do biura prof. Petera de Keizera: “Stare myszy zamieniły się w młode! Odrosły im włosy! To niesamowite!” Teraz czas na ludzi.

To odkrycie już wkrótce odmłodzi cały świat. Białkowy koktajl stworzony przez uczonych z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie wspólnie z kalifornijskim Instytutem Gerontologii zabija wszystkie stare komórki w organizmie, absolutnie nie naruszając młodych i nie wywołując żadnych skutków ubocznych.

Jak donoszą pisma naukowe “Cell” i “Science”, ta “chemiczna torpeda” zaaplikowana myszom dokonała niemal cudu. Ich wyliniała sierść zniknęła, a zamiast niej pojawiło się gęste nowe futro. Nerki i wątroba zaczęły pracować “jak nowe”, a gryzonie, które dożywały już swoich dni śpiąc w kącie nagle zaczęły ganiać jak szalone po kołowrotku pokonując 5 km dziennie.

“Po raz pierwszy w historii ludzkości pokazano jak uwolnić organizm od starych komórek bez jakiejkolwiek szkody dla zdrowia” – ocenia wybitny ekspert biologii molekularnej Francis Rodier z Uniwersytetu w Montrealu.


Jak wiadomo, kiedy komórki organizmu zaczynają się starzeć, pojawiają się w nich błędy w DNA. Początkowo komórki są w stanie same je naprawiać, ale z czasem tracą swoje obronne właściwości i zaczynają wpuszczać do siebie toksyczne molekuły.

W pewnym momencie, kiedy już zupełnie sobie nie radzą, powinny włączać mechanizm autodestrukcji zwany apoptozą, aby nie zaśmiecać sobą organizmu. Problem polega na tym, że część komórek “buntuje się” i nie chce ulec samozniszczeniu. Zamiast “honorowo zejść ze sceny” ukrywają się w sercu, wątrobie, nerkach, czy mózgu, gdzie powodują rozwój różnych chorób.


Jeszcze do niedawna sądzono, że te stare komórki są mimo wszystko pożyteczne, hamując rozwój nowotworów. Badania na myszach, które przeprowadzono w ubiegłym roku w klinice Mayo w Minnesocie dowiodły, że tak nie jest – gryzonie, którym chemicznie usunięto z organizmu ok. 50-70 proc. starych komórek żyły aż o 20 proc. dłużej, co zdumiało samych naukowców.


Uczeni od dawna usiłowali znaleźć bezpieczny sposób, aby pozbywać się starych komórek. Wynaleziono nawet tzw. senolityki, ale ich stosowanie wyrządzało także szkodę zdrowym komórkom i często skutki uboczne okazywały się bardziej dotkliwe niż korzyści ze stosowania tych środków.

Obecnie wynaleziony preparat w ogóle nie zawiera związków syntetycznych. Jest to rodzaj peptydy złożonej z kilku aminokwasów, które są budulcem białka. Substancja ta podana pacjentowi przenika tylko do starych komórek i likwiduje ów “hamulec”, który powstrzymuje je przed “samobójstwem”.

Fenomenalne działanie, które zaobserwowano już na myszach można porównać jedynie do starca, który nagle zeskakuje z kanapy, wyłącza telewizor i bez żadnego przygotowania przebiega 40 km w maratonie. To naprawdę jest eliksir młodości!

“Kiedy upewnimy się, że ten preparat jest naprawdę bezpieczny, w pierwszej kolejności zaczniemy go testować na ludziach z nowotworami mózgu, następnie na osobach cierpiących na choroby wieku starczego, a potem po prostu na wszystkich ludziach w podeszłym wieku” – zapowiada główny autor odkrycia Peter de Keizer.

Czytaj także: We „wsi starców” odkryto pierwiastek długowieczności! Uczeni nie chcą go ujawnić. Ostry seks plus… rozmaryn?

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow