Japonia: Korea Północna zaatakuje głowicami z sarinem!

By Dział: Armia i Wojna | 13 kwietnia 2017

Szef japońskiego rządu ostrzegł przed morderczą bronią masowej zagłady, którą dysponuje reżim Kim Dzong Una.

Według premiera Shinzo Abe, Korea Północna może zaatakować sąsiednie kraje tysiącami głowic z sarinem. Na posiedzeniu parlamentu poświęconemu bezpieczeństwu narodowemu Abe przyznał, że reżim w Phenianie “posiada możliwość wystrzeliwania pocisków z bronią chemiczną”.

W związku ze wzrostem napięcia japoński premier rozkazał wprowadzić pełną gotowość wszystkich systemów obronnych Japonii. Z kolei rzecznik japońskiego rządu podał, że Korea Północna ma kilka zakładów, w których od lat 80-ch produkuje broń chemiczną i ma jej bardzo dużo.

Japoński wywiad wojskowy ocenia, że jest to “do 5 tys. ton głowic bojowych” mogących przenosić 25 typów broni chemicznej, którymi dysponuje reżim Kim Dzong Una, w tym również sarin.


Tymczasem zachodni analitycy obserwują wzmożoną aktywność w rejonie nuklearnego poligonu Korei Północnej Punggye-ri przy granicy z Chinami, na którym komunistyczne władze zamierzają przeprowadzić olbrzymią próbę jądrową, detonując tam pod ziemią ładunek 18-krotnie silniejszy od bomby atomowej, która spadła na Hiroszimę.

Na podstawie zdjęć satelitarnych ze środy eksperci oceniają, że poligon jest w całkowitej gotowości do tej eksplozji. Jeśli do niej dojdzie możliwy jest wspólny atak na koreańskie instalacje militarne zarówno ze strony płynącej w kierunku koreańskich wybrzeży floty USA, jak i lotnictwa chińskiego. Wzdłuż granicy z Koreą chińskie dowództwo rozlokowało 150 tys. żołnierzy.


Chiny do ostatniej chwili starają się jednak przekonać Stany Zjednoczone, że problem Korei Północnej da się rozwiązać drogą pokojową – chiński przywódca Xi Jinping rozmawiał o tym telefonicznie z Donaldem Trumpem. Ten oświadczył jednak, że “Korea Północna szuka guza” i jeśli Chiny nie pomogą tego rozwiązać, Ameryka poradzi sobie sama.


Według ekspertów, amerykański lotniskowiec Carl Vinson, który wraz z innymi okrętami US Navy zmierza w kierunku Korei Północnej, ma na pokładzie 60 samolotów. Jednocześnie cała grupa uderzeniowa dysponuje też 300-ma antyrakietami i systemem Aegis do wykrywania i namierzania pocisków wroga.

Tymczasem w Korei Północnej trwa powszechna mobilizacja i ewakuacja części ludności stolicy kraju – Phenianu. Reżim ostrzegł, że na amerykański atak odpowie “wszelkimi środkami samoobrony i uderzeń wyprzedzających, z bronią atomową włącznie”.

Czytaj także: Korea Północna zdobyła pluton do 8 bomb atomowych!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow