W Niemczech zaczyna się bieda? “Nie jesteśmy w stanie za to przeżyć”

By Dział: Społeczeństwo | 13 kwietnia 2017

Mityczny niemiecki socjal przestał wystarczać na życie.

9-ciu na 10-ciu rodziców samotnie wychowujących dzieci w Niemczech nie jest w stanie związać końca z końcem z samej pensji minimalnej – wynika z danych udostępnionych przez rząd na prośbę niemieckiej partii lewicowej Die Linke.

Obecnie najniższa płaca w Niemczech wynosi 8,84 euro za godzinę. Samotny rodzic zatrudniony na pełen etat zarabia więc miesięcznie 1444 euro. Jednak pod odliczeniu wszystkich podatków, ubezpieczenia i wydatków na życie, na opłacenie czynszu i opłat komunalnych pozostaje mu tylko 339 euro – wylicza “Rheinische Post”.

Za taką kwotę nie da się jednak w Niemczech mieszkać, a tym bardziej z dzieckiem, bez pomocy opieki społecznej. “Z samej pracy na pełen etat za płacę minimalną nie starcza pieniędzy na podstawowe potrzeby” – ocenia wiceszef partii Die Linke, Klaus Ernst i żąda podwyższenia tej płacy do 12 euro za godzinę.


W odpowiedzi niemiecka minister ds. rodziny Manuela Schwesig argumentuje, że wyliczenia niemieckiej lewicy dotyczące rodziców samotnie wychowujących dzieci nie uwzględniają alimentów, ani dodatku na dzieci w wysokości 192 euro, które państwo gwarantuje w sytuacji kiedy były partner tych alimentów nie płaci.

Taka sytuacja ma miejsce w co drugim przypadku i dotyczy 440 tys. dzieci w Niemczech wychowywanych głównie przez samotne matki. 68 proc. z nich pracuje przez 30 godzin w tygodniu. Co trzecia zarabia jednak mniej niż 1300 euro brutto miesięcznie.

Czytaj także: Brytyjski rząd chce podwyższyć wiek emerytalny. Niemcy też. Praca do 81 lat?


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow