10 szybkich kosmicznych ciekawostek (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 13 kwietnia 2017

O ilu z nich wiesz?

Zdjęcie Ziemi wykonane z najdalszej odległości w historii. Ta mała biała plamka – to nasza planeta widziana z odległości 6 miliardów kilometrów. Fotografię tę wykonała i przesłała na Ziemię sonda kosmiczna Voyager w 1990 roku.

ziemia_Voyager

Jowisz jest tak wielki, że mógłby w sobie pomieścić tysiąc planet wielkości Ziemi. Jego masa jest dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet Układu Słonecznego, ale i tak stanowi tylko jedną tysięczną masy Słońca.


Jowisz_Ziemia

Wokół Ziemi krąży kilka milionów kosmicznych śmieci, w tym 500 tys. o rozmiarach powyżej 1 cm, a 8 tys. naprawdę dużych. Te największe to zużyte człony rakiet wielostopniowych, nieczynne satelity i kawałki powstałe w wyniku kolizji lub eksplozji statków kosmicznych. Te małe – to pozostałości spalanego stałego paliwa rakietowego i płaty farby, która pokrywała kiedyś rakiety.


kosmos_smieci


Słoneczny promień potrzebuje 8 minut, żeby dotrzeć ze Słońca na Ziemię, ale pojedynczy foton potrzebuje nawet kilkaset tysięcy lat, żeby wydostać się z jądra tej gwiazdy na jej powierzchnię.

fotony

99,86 procent masy całego Układu Słonecznego stanowi masa Słońca.

slonce

Jeśli zapłaczesz w kosmosie to łzy pozostaną ci w oczach i na twarzy.

plakanie_w_kosmosie

W przestrzeni kosmicznej nie ma żadnych dźwięków, gdyż nie ma powietrza, które mogłoby przenosić falę dźwiękową.

kosmos_cisza

Ziemia wiruje wokół własnej osi na równiku z prędkością 465 metrów na sekundę, czyli prawie 1700 km/h. Natomiast my w Polsce wirujemy z Ziemią z prędkością 930 km/h. Wokół Słońca Ziemia krąży z prędkością 109 tys. km/h.

Razem ze Słońcem lecimy wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością 1 mln km/h, a z całą Galaktyką poruszamy się w kierunku centrum tzw. Wielkiego Atraktora z prędkością 2 mln km/h i ciągle przyspieszamy.

predkosc_ziemi

Na samotnej planecie HD189733b znajdującej się 63 lata świetlne od Ziemi nieustannie pada szklany deszcz. Temperatura wynosi na niej ponad 1000 stopni Celsjusza, a wiatry wieją z prędkością 7 tys. km/h.

szklany_deszcz

Jedna doba na Wenus trwa 224,7 dób ziemskich, czyli ponad 7 miesięcy.

wenus

Czytaj także: Na niebie pojawi się „drugi Księżyc”! Będzie można czytać w nocy (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl [Wynalazki]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow