Afganistan: Tak uderzyła amerykańska “matka wszystkich bomb” (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna | 14 kwietnia 2017

W sieci pojawiły się nagrania tego przerażającego ataku.

Przypomnijmy, że w czwartek 13 kwietnia amerykański samolot zrzucił na podziemne kryjówki Państwa Islamskiego w Afganistanie bombę GBU-43B zwaną “matką wszystkich bomb”. 9-tonowa mieszanka trotylu, heksogenu i sproszkowanego aluminium zapakowana w cylinder o długości 9 m i średnicy 1 m to najpotężniejsza bomba konwencjonalna, jaką stworzył człowiek.

Dołączony do niej zestaw sterujący naprowadza bombę na cel przy pomocy nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej z wykorzystaniem GPS. Trafia z dokładnością od 3-ch do 15-tu metrów.

Eksplozja, która nastąpiła na wysokości dwóch metrów nad ziemią, wytworzyła kulę ognia i zmiatająca wszystko na swojej drodze falę uderzeniową, wysysając jednocześnie powietrze z podziemnych tuneli islamistów w rejonie detonacji. Według afgańskich władz, zginęło co najmniej 36-ciu terrorystów, ale nie ucierpieli żadni cywile. Krater po wybuchu ma ponad 100 m średnicy.


Zdaniem części obserwatorów, detonacja ta miała być ostrzeżeniem dla północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Una, że takimi samymi bombami lotnictwo amerykańskie może całkowicie zniszczyć jego mozolnie drążone podziemne szyby na poligonie atomowym Punggye-ri, gdzie władze Korei Północnej zamierzają dokonać podziemnej eksplozji jądrowej.Czytaj także: Japonia: Korea Północna zaatakuje głowicami z sarinem!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow