Macierewicz coś wiedział? Rosja uzbraja okręty “Mistral”!

By Dział: Armia i Wojna | 18 kwietnia 2017

Informację potwierdziła rosyjska agencja TASS.

Delegacja wojskowa Rosji przybyła do Kairu na rozmowy o dostawach uzbrojenia dla dwóch wielkich okrętów desantowych “Mistral”, które wcześniej Francja sprzedała Egiptowi odmawiając ich przekazania armii rosyjskiej.

Wcześniej delegacja egipska rozmawiała o uzbrojeniu dla tych okrętów w Moskwie. Rozmowy te rozpoczęły się już w 2015 r., zanim jeszcze “Mistrale” w ogóle trafiły do Egiptu w roku 2016 – potwierdza TASS.

W ramach obecnego kontraktu Rosjanie mają dostarczyć Egiptowi pełne wyposażenie dla “Mistrali” oraz systemy kierowania śmigłowcami bojowymi – każdy z tych okrętów zabiera bowiem na pokład 16 takich maszyn. Wcześniej Egipt zwrócił się do Rosji o dostawy łącznie 32-ch śmigłowców okrętowych Ka-52K i Ka-29/31, a egipscy piloci mają być szkoleni w Rosji.


Władze w Moskwie potwierdziły też, że Rosja zaproponowała Egiptowi nowoczesne uzbrojenie i urządzenia radiolokacyjne dla tych “Mistrali”. Rosyjski koncern “Rоselektronika” poinformował, że sprzęt jest już gotowy do wysyłki.

Łączną wartość kontraktu wojskowego z Egiptem administracja prezydenta Rosji wycenia na ponad 1 mld USD. “Bez naszego wyposażenia “Mistrale” są zwykłą pustą puszką konserw” – mówił już wcześniej były szef administracji Putina, Siergiej Iwanow.

Jak czytelnicy pamiętają, francuskie stocznie budowały “Mistrale” dla Rosji w ramach kontraktu zawartego w 2011 r. Po aneksji przez Rosję Krymu i wybuchu wojny w Donbasie rząd Francji – pod presją międzynarodowej krytyki – zerwał jednak ten kontrakt w sierpniu 2015 r. i zwrócił Moskwie 950 mln euro zaliczki oraz rosyjski sprzęt, który był już zamontowany na tych okrętach.


W październiku 2015 r. Francja sprzedała oba “Mistrale” Egiptowi. W październiku 2016 r. minister obrony Antoni Macierewicz oświadczył jednak w Sejmie, że Egipt odstąpił te okręty Rosji za symbolicznego jednego dolara. Władze Rosji zaprzeczyły tej informacji, a na Macierewicza spadła krytyka za podawanie niesprawdzonych informacji.

Czytaj także: USA szykują bomby termojądrowe B61-12. „Za bardzo chce się ich użyć” (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow