Bieda zaczyna się wylewać na ulice Danii. Cały socjal poszedł na imigrantów

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 18 kwietnia 2017

Kraj uznawany jeszcze do niedawna w rankingach ONZ za “najszczęśliwszy na świecie” ma coraz mniej powodów do uśmiechu.

Coraz więcej osób w Danii żyje w biedzie – alarmuje w raporcie tamtejsza organizacja pozarządowa Economic Council of the Labour Movement ECLM. Liczba nędzarzy wzrosła od 2002 r. do 2015 r. ponad dwukrotnie – z 18.650 do 44.141. Tylko w ciągu roku przybyło 10 proc. osób żyjących w biedzie – wynika z danych Duńskiego Urzędu Statystycznego.

Szef działu analiz ECLM Jonas Schytz Juul ocenia, że jest to spowodowane redukcją zasiłków społecznych i wielkimi wydatkami na imigrantów. “Wiele młodych osób przestaje się uczyć i to właśnie w tej grupie bieda rośnie najszybciej” – ocenia ekspert, cytowany przez “The Local”.

Za “biednego” uważany jest w Danii człowiek, którego dochody przez trzy kolejne lata są niższe niż 50 proc. średniej krajowej płacy, który jednocześnie nigdzie się nie uczy, ani nie studiuje i ma zaoszczędzone mniej niż równowartość 14.300 USD.


Tymczasem liberalny rząd w ogóle zniósł w 2015 r. definicję ubóstwa, w związku z czym z punktu widzenia władz w ogóle nie można określić oficjalnego poziomu biedy. W ostatnim czasie w Danii ponownie zaostrzono też kryteria przyznawania pomocy socjalnej – aby ją otrzymać trzeba przepracować co najmniej 225 godzin w roku.

ECLM przewiduje też “wielki wzrost biedy wśród dzieci w najbliższych latach”. Również UNICEF odnotowuje wzrost liczby dzieci żyjących w Danii poniżej granicy ubóstwa oraz trzykrotny wzrost liczby rodzin, w których żadne z rodziców nie pracuje. Sytuacja nie jest, oczywiście, tak dramatyczna jak w wielu innych krajach, np. w Grecji, ale dla Danii to coś niezwykłego.


Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym raporcie ONZ Sustainable Development Solutions Network, Dania zajęła pierwsze miejsce wśród “najszczęśliwszych krajów świata”. Polska znalazła się na miejscu 57.


Czytaj także: W Niemczech zaczyna się bieda? „Nie jesteśmy w stanie za to przeżyć”

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow