Z Rosji wyruszyła trupia wyprawa na Mount Everest (FOTO)

By Dział: Społeczeństwo | 18 kwietnia 2017

“Za sterczącymi zielonymi butami musicie skręcić w prawo”.

Z Rosji wyruszyła na najwyższy szczyt świata pierwsza pogrzebowa wyprawa alpinistyczna. Jej uczestnicy zamierzają udać się w strefę śmierci, aby “zakapsułować” wszystkie leżące tam trupy ich poprzedników.

Od początku wypraw na Mount Everest swoją śmierć spotkało tam ponad 280-ciu alpinistów. Ich ciała od lat leżą wmarznięte w zbocza groźnej góry i niekiedy kolejni uczestnicy wypraw muszą dosłownie przez nie przestępować.

Mount_Everest_trupy2


Zdarza się, że kolejni alpiniści zrzucają te trupy w przepaść, a czasem – jakby to złowrogo nie brzmiało – służą one jako punkty orientacyjne. Takim punktem są na przykład sterczące w jednym miejscu spod zmarzliny nogi w zielonych butach indyjskiego alpinisty Tsewanga Paljora, który zamarzł tam w 1996 r.

“Za zielonymi butami musicie skręcić w prawo” – doradzają sobie wspinacze. Z kolei w innym miejscu od 90-ciu już lat leży całkowicie nagi trup jeszcze jednego śmiałka, którego zabiła najwyższa góra świata.


Mount_Everest_trupy1


Zabrać tych ciał na dół się nie da – są zbyt wmarznięte i nie da się ich wszystkich odkuć i znieść. Dlatego rosyjski alpinista Oleg Sawczenko wraz ze swoją ekipą postanowił pochować te zwłoki tam, gdzie one się obecnie znajdują.

W tym celu “pogrzebowa” wyprawa zabiera ze sobą kilka ton sprzętu – przede wszystkim, oczywiście, tlen i czekany, ale także specjalną tkaninę, w którą trupy zostaną “zakapsułowane” i w tym śmiertelnym całunie spoczną już na zawsze na wysokości ponad 8 tys. metrów.

Mount_Everest_trupy4

Sawczenko mówi, że celem ekspedycji jest oddanie hołdu poległym bohaterom z różnych krajów, których ciała leżą dziś bezładnie porzucone na Mount Evereście, a przy okazji zachęcenie innych alpinistów, aby również zainteresowali się problemem godnego pochowania swoich poprzedników.

Czytaj także: Skoczył w przepaść z 8-tysięcznika w Himalajach! Światowy rekord base jumpingu (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow