Zrobili rentgen Radziwiłłowi! I wyszło na jaw co chciał ukryć przed Rosjanami (FOTO)

By Dział: Historia W popularnych | 19 kwietnia 2017

Tajemnica wielkiego polskiego rodu ujawniona.

Zaskakującego odkrycia dokonała ekipa białoruskich historyków w muzeum w Nowogródku. Postanowili oni prześwietlić rentgenem znajdujący się tam olbrzymi portret księcia Dominika Hieronima Radziwiłła, który żył w latach 1786-1813. Okazało się, że pod spodem znajduje się niewidoczny gołym okiem zupełnie inny portret.

Owszem, widnieje na nim tenże Dominik Radziwiłł, ale ubrany zupełnie inaczej. Ma na sobie strój masona – płaszcz, masoński fartuch, na piersi widnieje masoński znak “Płomiennej Gwiazdy” i tak zwany “Klucz Wszechwiedzy”, a w ręku książę trzyma miecz lub berło. Stoi na tle kolumny, również charakterystycznej dla masońskiej symboliki.

Okazuje się więc, że książę, albo raczej – po jego śmierci – ktoś inny z rodu Radziwiłłów kazał przemalować portret. Zamalowano wszystkie masońskie symbole, książę przedstawiony jest w ciemnym okryciu, a na jego piersi widnieją zamiast masońskiej gwiazdy francuskie ordery za wojnę z Rosją pod wodzą Napoleona w 1812 r.


Białoruska historyk sztuki Wiktoria Karpowa, która przez 5 lata badała ten obraz i dokonała obecnego odkrycia jest przekonana, że masońskie symbole na portrecie zostały przez ród ukryte w obawie przed rosyjskimi władzami, gdyż w 1822 r. car Aleksander I wydał zakaz działalności w Rosji tajnych organizacji, w tym właśnie lóż masońskich.

Z drugiej jednak strony “przemalowanie Radziwiłła” wcale nie musiało być wyrazem ostrożności. Wręcz przeciwnie – umieszczenie na jego piersi francuskich orderów ze wojnę z Rosją mogło być demonstracyjnym podkreśleniem jego antyrosyjskiej postawy.

Dodajmy, że Dominik Radziwiłł wkroczył w czerwcu 1812 r. z Napoleonem do Wilna. Potem za udział w bitwie pod Smoleńskiem otrzymał francuską Legię Honorową. Walczył też w wielkiej Bitwie Narodów pod Lipskiem w październiku 1812 r.


Dominik_Radziwill-1

Do 1939 r. portret ten znajdował się w Zamku Radziwiłłów w Nieświeżu. Po najeździe sowieckim 17 września na Kresy Wschodnie trafił do galerii państwowej w Mińsku, a po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. wywieźli oni obraz do siebie. Po wojnie, przez rosyjskie Puszkino, portret trafił w końcu w 1947 r. do Nowogródka.

Początkowo w ogóle nie było wiadomo kogo przedstawia. Dopiero pod długich badaniach Karpowa potwierdziła, że faktycznie jest to książę Dominik Radziwiłł. W marcu 2015 r. postanowiła ona także prześwietlić obraz i zawiozła go w tym celu do obwodowego szpitala. Teraz ujawniła swoje odkrycie.

Zagadka nie jest jednak jeszcze rozwiązana do końca. Nadal bowiem nie wiadomo kto jest autorem tego portretu ani kto go przemalował – czy była to sama osoba, czy jednak różni malarze. A także kiedy dokładnie i dlaczego Radziwiłł został przemalowany. Może wyjaśnią to badania chemiczne farb i tomograf komputerowy.

Aby nie uszkodzić obecnego portretu białoruscy historycy postanowili jednak nie wydobywać spod niego oryginału. Tak więc masońska tajemnica księcia Radziwiłła nadal zostanie ukryta przed oczami zwiedzających.

Karpowa_Radziwill

Czytaj także: Ernest Hemingway był agentem sowieckiego NKWD! Są szczegóły

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow