Jak wyglądały kobiety 13,5 tys. lat temu? (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 19 kwietnia 2017

Odnaleziona Tajka ma właśnie tyle lat.

Uczonym z Uniwersytetu Cambridge udał się nie lada wyczyn – “wskrzesili” kobietę, która żyła w epoce plejstocenu – informuje pismo tej uczelni Antiquity. Można mieć niemal 100-procentową pewność, że rysy twarzy Tajki, które zrekonstruowano na podstawie jej odnalezionej czaszki wyglądały dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej.

Aby tego dokonać naukowcy musieli najpierw odbudować kawałek samej czaszki, kości i wstawić Tajce zęby znalezione w pieczarze Tham Lod w północno – wschodniej części Tajlandii w 2002 r. Następnie metodą radiowęglową ustalono jej wiek na 13.640 lat. Wzrost kobiety wynosił 152 cm.

Teraz zaczęła się najważniejsza część “zabiegu”. Na podstawie szczegółowych pomiarów nawet najdrobniejszych fragmentów jej czaszki, ustalonych cech fizycznych i innych charakterystyk – do ocienia skóry włącznie – dokonano globalnego porównania tych parametrów z całą dostępną bazą fotografii ludzkich twarzy w wielu krajach.


Na tej podstawie wyselekcjonowano 720 kobiet z 25-ciu państw, których parametry idealnie pokrywały się z czaszką kobiety wykopanej przez archeologów. Teraz z tych 720-tu kobiet dokonano komputerowego uśrednienia wszystkich szczegółów ich rysów i w ten sposób powstał produkt finalny – idealnie zrekonstruowana twarz damy sprzed ponad 13 tys. lat.

Brytyjscy uczeni podkreślają, że ich metoda jest wielokrotnie dokładniejsza niż te stosowane dotychczas w medycynie sądowej i kryminalistyce. Dodają też, że zdali się całkowicie na komputer  i statystykę celowo unikając prób arbitralnego nadawania odtworzonej kobiecie rysów, które zazwyczaj uważa się za charakterystyczne dla dawnych ludzi w tym regionie.


twarz_Tajki1


twarz_Tajki

Czytaj też o jeszcze dokładniejszym “wskrzeszeniu” przez naukowców z Cambridge “wampira” z dawnych czasów: Ten człowiek żył 700 lat temu! Nieśmiertelny? (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow