III wojna: Trump zarządził ewakuację ćwierć miliona ludzi! W Japonii ceny schronów szaleją

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 24 kwietnia 2017

Coraz bliżej wojny jądrowej USA z Koreą Północną.

Prezydent Donald Trump zarządził ewakuację 230 tys. amerykańskich obywateli z Korei Południowej – podają Daily Express i Daily Star powołując się na amerykańskie źródła wojskowe. To reakcja na zapowiedź dyktatora Korei Północnej, który zagroził uprzedzającym uderzeniem nuklearnym.

Amerykański prezydent chce rozpocząć masową ewakuację Amerykanów na początku czerwca br. Wskazywałoby to, że Waszyngton ocenia, iż do tego czasu wojna na półwyspie koreańskim nie wybuchnie.

Wielu ekspertów obawia się jednak, że północnokoreański reżim Kim Dzong Una może odpalić swój próbny ładunek jądrowy i dokonać kolejnych prób rakietowych już w tym tygodniu – np. we wtorek, kiedy przypada 85 rocznica utworzenia komunistycznej armii koreańskiej.


Przypomnijmy, że w takim wypadku Stany Zjednoczone grożą zaatakowaniem instalacji militarnych Korei Północnej. W pobliżu znajduje się amerykańska morska grupa bojowa z lotniskowcem atomowym “Carl Vinson”, a wkrótce mają do niego dołączyć dwa kolejne.

Tymczasem w ramach planowanej ewakuacji z Korei Południowej w pierwszej kolejności mają wyjechać Amerykanie mieszkający w rejonie Seulu, który leży zaledwie 50 km od granicy z Koreą Północną i znajduje się na celowniku ponad 12 tys. północnokoreańskich dział, okopanych i zamaskowanych wzdłuż całego pasa granicznego.


Eksperci oceniają też, że już w pierwszej godzinie wojny Korea Północna będzie w stanie odpalić 500 tys. rakiet, zarówno z ładunkami konwencjonalnymi, jak i z głowicami z bronią chemiczną.


Amerykańskie służby podejrzewają również, że na terenie Korei Południowej jest “uśpionych” wielu agentów Phenianu, którzy w przypadku wybuchu wojny mają naprowadzać ogień artyleryjski i rakietowy w pierwszej kolejności na obiekty i domy amerykańskie.

Tymczasem w Japonii firmy sprzedające miejsca w prywatnych schronach przeciwatomowych oraz handlujące maskami przeciwgazowymi i urządzeniami do odkażania powietrza robią złote interesy, szczególnie po tym jak premier Shinzo Abe ostrzegł, że Korea Północna może zaatakować ten kraj głowicami z sarinem.

“Budowanie schronów wymaga czasu i pieniędzy. Ale wszystko co zbudowaliśmy, rozchodzi się w tej napiętej atmosferze niemal na pniu” – przyznaje cytowany przez Reutersa Oribe Seiki, dyrektor firmy sprzedającej miejsca w prywatnych schronach przeciwatomowych w Kobe.

Kupują je całe rodziny i firmy dla swoich pracowników. Schron dla 3-ch osób kosztuje równowartość 230 tys. USD. Sprzedający zapewniają, że jest on w stanie zatrzymać zarówno promieniowanie, jak i trujący gaz i jest odporny na uderzenie bomby atomowej takiej jak w Hiroszimie w odległości zaledwie 600 metrów.

Zobacz także: Chińskie kolumny pancerne i rakietowe suną w stronę Korei Północnej! (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow