“Trzeba być miłym wobec Unii”. Dziennikarka jednym pytaniem skasowała miłośnika Brukseli

By Dział: Polityka | 25 kwietnia 2017

Skąd my znamy takie podejście do “obrony” narodowych interesów?

Czołowy polityk brytyjskiej Partii Pracy zaliczył spektakularną wtopę w porannym programie telewizyjnym BBC. Barry Gardiner obiecywał, że jeśli jego partia wygra w czerwcowych wyborach parlamentarnych to będzie negocjować Brexit z Unią Europejską w sposób łagodny.

Jego zdaniem, Wielka Brytania powinna wykonać “miły gest” wobec Brukseli i jednostronnie zagwarantować wszystkim obywatelom krajów UE pełne prawa w Wielkiej Brytanii, a politycy z Brukseli z całą pewnością “odwdzięczą się za to”.

Prowadząca brytyjskiej telewizji śniadaniowej Louise Minchin zareagowała natychmiast “niewinnym” pytaniem: “Czy bycie miłym dla innych ludzi to jest pana stanowisko negocjacyjne?”.


Skonsternowany polityk zrozumiał, że wpadł we własne sidła. “No… nie. W negocjacjach trzeba być, oczywiście, twardym. Ale chodziło mi o to, że można też rozmawiać w duchu współpracy” – tłumaczył.

Była to już druga telewizyjna wpadka Gardinera w ciągu jednego dnia. Wcześniej w programie Good Morning Britain inna prowadząca – Susanna Reid zauważyła na jego iPadzie naklejkę informującą, że pozostaje w Unii Europejskiej. “To znaczy, że nie uznaje pan Brexitu?” – zapytała. “No to mi tylko tak z kampanii zostało” – tłumaczył się brytyjski polityk.


Politykę polegającą na “wykonywaniu miłych gestów” i “robieniu dobrego wrażenia” na brukselskich biurokratach Polacy pamiętają chyba jeszcze dość dobrze. Różnica z Wielką Brytanią polega na tym, że w naszej telewizji śniadaniowej prowadzący raczej nie mogą wykazać się takim politycznym refleksem.


Czytaj także: „Unia Europejska to zombie. Już martwa, ale jeszcze chodzi. Wkrótce się rozsypie”

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow