Railgun zaczyna podnosić lufę. Tak strzela działo elektromagnetyczne USA (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna W popularnych | 27 kwietnia 2017

Amerykańska US Navy testuje najgroźniejsze działo świata.

Zasięg – 160 kilometrów i ciągle nad tym pracują. Prędkość hipersonicznego pocisku – 7 Macha, czyli 8.540 km/h. Nietrudno wyliczyć, że w najbardziej odległy cel trafi po minucie od wystrzelenia pociskiem o masie 10,5 kg. Pocisk nie jest wystrzeliwany, tylko błyskawicznie rozpędzany energią elektromagnetyczną.

“Działo elektromagnetyczne stwarza niewiarygodne możliwości ofensywne dla naszej marynarki wojennej. Możemy skutecznie razić z dużej odległości najróżniejsze cele zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo naszym marynarzom, którzy nie muszą teraz przewozić wielkiej ilości pocisków” – ocenia admirał Bryant Fuller, główny inżynier US Navy.

Do obsługi Railguna wystarczy jeden żołnierz. Amerykańskie dowództwo nie ukrywa, że zaletą działa elektromagnetycznego jest jego relatywnie niski koszt – jeden pocisk kosztuje 25 tys. USD, w sytuacji kiedy cena tradycyjnych pocisków konwencjonalnych, takich jak słynne Tomahawki, waha się od 500 tys. USD do 1,5 mln USD.


Prace nad zbudowaniem Railguna trwały długo – rozpoczęły się jeszcze w 2005 r. Tylko do 2011 r. wydano na to 250 mln USD, a do chwili obecnej prawdopodobnie o wiele więcej. Ale ta “inwestycja” ma zwrócić się właśnie dzięki niskim kosztom użytkowania i niespotykanej skuteczności tej broni.

“To już nie science fiction. To realność i można to już zobaczyć” – podkreśla admirał Matt Klunder i obawia się tylko, żeby Railgunów nie odebrały mu amerykańskie wojska lądowe, które nagle zaczęły wykazywać bardzo duże zainteresowanie działami elektromagnetycznymi. Czytaj o tym więcej: USA mają nową superbroń: działo elektromagnetyczne! (WIDEO).Czytaj także: Hipersoniczna śmierć! Amerykanie testują niesamowitą broń (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow