Poparcie dla Putina ostro spadło!

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 4 maja 2017

Patriotyczna euforia wygasa, a poprawy życia nie widać.

Najnowszy sondaż rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej Centrum Lewady przynosi zaskakujące wyniki. Gdyby wybory prezydenckie w Rosji odbyły się w najbliższej przyszłości Władimir Putin otrzymałby tylko 48 proc. głosów.

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów poparcie dla Władimira Putina spadło poniżej 50 proc. Centrum Lewady przypomina, że maleje ono systematycznie – powoli, ale nieubłaganie. W kwietniu 2015 r. wynosiło 62 proc., w styczniu 2016 r. – 53 proc. Teraz już mniej niż połowa Rosjan popiera jego politykę.

Warto jednak zauważyć, że spadek poparcia dla Putina w ogóle nie przekłada się na wzrost notowań któregokolwiek z jego potencjalnych konkurentów. Lider nacjonalistów Żyrinowski i przywódca komunistów Ziuganow mogą liczyć na zaledwie 3-procentowe poparcie.


Najpopularniejszy z polityków opozycji – Aleksiej Nawalnyj ma poparcie na poziomie 1 proc., podobnie jak minister obrony Siergiej Szojgu. Prawie co piąty Rosjanin w ogóle nie wie na kogo by zagłosował, kolejne 10 proc. nie wie, czy pójdzie na wybory, a 13 proc. wie na pewno, że nie pójdzie.

Tak więc o preferencjach aż 42 proc. wyborców w ogóle nic nie wiadomo. Dla porównania – w kwietniu 2015 r. takich niezdecydowanych lub pasywnych było tylko 25 proc. Rosjan.


Przypomnijmy, że wybory prezydenckie w Rosji odbędą się wiosną 2018 r. Putin pozostaje u władzy – raz jako prezydent, a raz jako premier – od 1999 r. Sondaż przeprowadzono w dniach 21-24 kwietnia br. na 1600-osobowej reprezentatywnej grupie Rosjan.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow