Uważajcie na psy! Zaraza Alabama Rot zaczęła kosić czworonogi (FOTO)

Padają już psy na Wyspach Brytyjskich, prawdopodobnie wkrótce epidemia przeniesie się na kontynent. Tymczasem mało kto wie jak rozpoznać pierwsze objawy.

Alabama Rot, czyli Martwica z Alabamy, to w języku naukowym waskulopatia skóry i kłębuszków nerkowych (CRGV). Zabija psa w ciągu 7-miu dni i nie ma na to żadnego lekarstwa. Aby przynajmniej próbować uchronić nasze zwierzę musimy przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób ta choroba się rozprzestrzenia i jak zidentyfikować jej objawy.

Jak donosi “Daily Express”, w Wielkiej Brytanii zdechło już 98 psów, którym weterynarze nie byli w stanie pomóc. Wkrótce epidemia może zagrozić 8-miu milionom zwierząt na Wyspach – alarmują eksperci.

Na razie sporządzono mapę kolejnych przypadków. Widać, że epidemia idzie szerokim pasem od Dumfries i Galloway w Szkocji po Kornwalię, ale szczególna koncentracja ma miejsce w rejonie New Forest, na samym południu Anglii.


Pierwszy przypadek Alabama Rot odnotowano w roku 1988 u charta greyhounda w USA. W Wielkiej Brytanii zaraza pojawiła się w 2012 r., a obecnie gwałtownie przybrała na sile.

Zazwyczaj zaczyna się od pojawienia się na nogach psów brzydkich gnijących ran i wrzodów. Wkrótce przerzucają się one na inne części ciała i choroba atakuje nerki – zwierzę traci apetyt, pojawiają się wymioty i osłabienie. Wkrótce pies zdycha.


alabama-rot3


Według niepotwierdzonych informacji, najbardziej zagrożone są cocker spaniele i labrador retrievery, ale inne rasy również nie są bezpieczne. Nadal też nie wiadomo do końca, czy chorobę rzeczywiście wywołują toksyny pałeczki okrężnicy.

“Na tym etapie nadal nie wiemy, czym to jest spowodowane. Koncentrujemy się tylko na leczeniu niewydolności nerek i nie ma żadnej konkretnej metody walki z Martwicą z Alabamy. Podejrzewamy tylko, że wyzwala ją coś w środowisku, w którym przebywa pies” – przyznaje dr David Walker z Kliniki Weterynaryjnej w Winchesterze, obecnie najlepszy specjalista od tej choroby.

Aby zastanowić się jak walczyć z tym nowym zagrożeniem w brytyjskim Reading zwołano na najbliższą środę pilną naradę weterynarzy i naukowców. Przybędą na nią eksperci z 29-ciu brytyjskich hrabstw, w których potwierdzono śmierć psów w wyniku Alabama Rot.

alabama-rot2

“Kiedy pojawiają się te paskudne wrzody na skórze pies początkowo czuje się poza tym nawet w miarę dobrze. Jednak średnio po trzech dniach zaczynają się objawy uszkodzenia nerek” – ostrzega dr Walker.

“Od pojawienia się wrzodów do chwili kiedy musieliśmy uśpić zarażone psy mijało tylko 7 dni, a więc to postępuje naprawdę szybko. Śmiertelność jest, niestety, bardzo wysoka – 80-85 proc.” – przyznaje ekspert. Według niego, jedyny cień szansy na przeżycie czworonoga daje odpowiednio wczesna diagnoza.

“Bądźcie czujni. Jeśli zauważycie na nogach swojego psa dziwne rany – pod łokciem lub kolanem – natychmiast zgłoście się z nim do weterynarza” – apeluje dr Walker. O to samo prosi Brytyjskie Towarzystwo Weterynaryjne.

Alabama-rot5

Jednak dla cytowanej przez “Daily Express” Gabrielle Williams z wioski Magor nawet szybka wizyta u specjalisty nie uratowała życia jej suki Fleur. Prawdopodobnie zaraziła się ona chorobą w czasie zabawy z trzema innymi psami na polu.

“Najpierw myśleliśmy, że zjadła na farmie coś, czego nie powinna. Potem wyglądało, że już wszystko w porządku. Wkrótce jednak zaczęła utykać. Po dwóch dniach było z nią naprawdę źle. Pojawił się wrzód na nodze, który zaczął rozprzestrzeniać się w dół. Pojechałam z nią natychmiast do weterynarza, ale po 7-miu dniach od pierwszych objawów już nie żyła” – opowiada kobieta.

“To wszystko przeleciało tak szybko jak wicher. W ciągu tygodnia Fleur, która była zdrowym i szczęśliwym psem, nagle odeszła. Jej utrata złamała mi serce. Teraz widzę jak moje pozostałe trzy psy ciągle jej szukają i wyglądają na zagubione. Mam nadzieję, że przynajmniej je ominie Alabama Rot” – mówi właścicielka.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow