To lato będzie straszne dla Polski i Niemiec! Europa bez żywności? Jest prognoza

By Dział: Katastrofy W popularnych | 12 maja 2017

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegli przed klęskami, które czekają nas tego lata.

Gwałtowne nawałnice z gradem i tornada będą raz po raz przechodzić nad całą środkową Europą – od Francji przez Niemcy i Czechy – po Polskę – zaalarmowali synoptycy z  AccuWeather. U nas i u sąsiadów zza Odry sytuacja ma być najgroźniejsza.

Według ekspertów, temperatury w Polsce nie będą wprawdzie zbyt wysokie, ale kilka razy uderzy w nas fala upałów z południa. O wiele gorzej wygląda sytuacja z burzami i tornadami – te mają nas nękać niemal nieustannie, szczególnie w lipcu i sierpniu, przede wszystkim w Polsce zachodniej.

Najbardziej prawdopodobny czas wystąpienia tornad – wczesne popołudnie i wczesny wieczór. Wśród najbardziej zagrożonych dużych miast meteorolodzy z USA wymieniają Monachium, Pragę i Wrocław.


Równie groźne ostrzeżenie wydano dla Europy południowej – szczególnie dla Włoch i Bałkanów. Tam z kolei tego lata ma nastąpić fala morderczych wręcz i długotrwałych upałów, które spowodują klęskę suszy i zagrożą plonom.

“W całej Europie Południowej należy oczekiwać długiego, gorącego lata. Okresy z ekstremalną temperaturą, znacznie wyższą niż zwykle, nastąpią we Włoszech i na Bałkanach. Mogą paść rekordy temperatury” – przewiduje Starszy Meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

W tej sytuacji temperatura +32 C będzie tam uznawana za normalną między kolejnymi uderzeniami gorąca. Problemem będzie też brak opadów. “Dodatkowo Bałkanom zagrozi smog i problem z niską jakością powietrza” – ostrzega inny ekspert Tyler Roys.


Widmo drastycznego spadku produkcji rolnej grozi też Ukrainie. “Dla prawie całej Ukrainy spodziewamy się suszy, która może zniszczyć plony. W połączeniu ze stratami, które powodują chłody późną wiosną może to doprowadzić do deficytu zbóż i wzrostu cen żywności w całej Europie” – ostrzega Roys.

Francji, Niemcom i Szwajcarii dodatkowo zagrażają tego lata gwałtowne powodzie po nawałnicach, a Hiszpanii i Portugalii – wielkie pożary z powodu suszy. Pomijając już pożary od piorunów, wilgotna zima i wiosna bardzo pobudziły tam wegetację, a w końcu lata ta bujna roślinność w wielu regionach będzie wyschnięta na wiór.

Najlepsze prognozy są dla Wysp Brytyjskich – co prawda będzie tam dość chłodno, ale za to ani nawałnice, ani tym bardziej długotrwała susza Wielkiej Brytanii i Irlandii tego lata nie grożą.

Reporters.pl [Akcja-Szpieg-Krymi]

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow