Wykopał największy skarb Wikingów w historii! (FOTO)

By Dział: Historia W popularnych | 15 maja 2017

U nas ukaraliby go grzywną albo trafiłby do więzienia. A w Wielkiej Brytanii dali mu…

Poszukiwacz-amator Derek McLennan odnalazł wykrywaczem metali i wykopał największy skarb w historii Wikingów, ukryty przez nich w X wieku. Było tam ponad 100 cennych przedmiotów – bransolety ze srebra, złoty krzyż i pierścień, puchar z Bizancjum, monety, broszka w kształcie ptaka, a także kryształy, korale i tkaniny – donosi brytyjskie “Metro”.

Skarb był zakopany na polu w regionie Dumfries and Galloway i z pewnością stanowił łup zrabowany niegdyś przez Wikingów. Nigdy wcześniej nie znaleziono ich skarbów, które miałyby aż tak wielką wartość. To najcenniejsze znalezisko w historii Szkocji – oceniają eksperci.

Znalazca postanowił przekazać zabytkowe przedmioty do Skarbnika Królowej i Lordów – specjalnej instytucji, która działa w Anglii jeszcze od czasów Średniowiecza i wypłaca nagrody dla znalazców skarbów. Derek McLennan otrzymał za to 2 mln funtów, czyli równowartość 10 mln PLN.


Gdyby znalazł taki skarb u nas, używając detektora metali, to w najlepszym przypadku dostałby grzywnę, a może nawet trafił do więzienia za prowadzenie nielegalnych poszukiwań. A gdyby nawet udowodnił, że znalazł go przypadkowo, to Ministerstwo Kultury wypłaciłoby mu co najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych.


U nas bowiem prawo do szukania skarbów mają tylko archeolodzy, a każdy kto szuka na własną rękę jest uważany za wandala niszczącego stanowiska archeologiczne. Co z tego, że w wyniku takiej polityki wiele skarbów nie zostanie nigdy odkrytych, a inne może dopiero za kilkaset lat, bardziej zniszczone. Ważne, że wszystko odbywa się “naukowo”, a prawa archeologów są zagwarantowane.


Tymczasem Brytyjczycy, dzięki poszukiwaczowi – amatorowi, będą teraz mogli podziwiać skarb Wikingów w Muzeum Narodowym Szkocji, lepiej poznają własną historię, a on sam zostanie milionerem. Miał szczęście, że znalazł skarb w Szkocji, a nie w innej części Wielkiej Brytanii, gdyż tylko tu nie musi się dzielić nagrodą z właścicielem gruntu.

Czytelnikom pozostawiamy ocenę: gdzie polityka państwa jest bardziej logiczna – u nas czy w Wielkiej Brytanii? Czytaj także o innym cenny znalezisku: Znaleźli słynny Amulet Odyna ze swastyką sprzed 1500 lat! Tyle skarbów, że muzeum nie nadąża (FOTO).

Reporters.pl [Wynalazki]

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow