USA uzbroją Arabię Saudyjską za 100 mld USD! Rzucą ich na Iran?

Potężne dostawy amerykańskiej broni dla wroga Iranu na Bliskim Wschodzie.

Stany Zjednoczone są bliskie sfinalizowania serii kontraktów na dostawy broni do Arabii Saudyjskiej na łączną sumę ponad 100 mld USD, a w ciągu najbliższej dekady – na prawie 350 mld USD – poinformował cytowany przez Reutersa wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu, na tydzień przed wizytą prezydenta Donalda Trumpa w tym kraju.

Według tego źródła, władze USA chcą znacznie zwiększyć możliwości obronne Arabii Saudyjskiej przy jednoczesnym zachowaniu jakościowej przewagi militarnej Izraela – swojego najbliższego sojusznika – nad pozostałymi państwami w tym regionie. Zresztą po wizycie w Rijadzie Trump leci właśnie do Izraela, a potem do Watykanu i Brukseli na szczyt NATO.

Już wcześniej Stany Zjednoczone były głównym dostawcą broni dla Arabii Saudyjskiej – od myśliwców F-15, po zaawansowane systemy dowodzenia i wojny elektronicznej. Produkcja na rynek arabski ma też pobudzić obiecany przez Trumpa w kampanii wyborczej rozwój amerykańskiego przemysłu.


Obecne dostawy obejmą m.in. okręty wojenne i systemy obrony przeciwrakietowej, wraz z ich serwisem. “To pomoże Arabii Saudyjskiej sprostać zagrożeniom. To jest także dobre dla amerykańskiej gospodarki, ale Izrael nadal zachowa przewagę” – zapewnił cytowany urzędnik, pragnący zachować anonimowość.

W czasie wizyty w Rijadzie prezydent Trump ma rozmawiać z tamtejszymi władzami, ale także z przywódcami religijnymi o możliwości zwalczania ekstremizmu na Bliskim Wschodzie, o sposobie zaprzestania nielegalnego finansowania islamskich organizacji terrorystycznych, o wojnie w Syrii i Jemenie oraz o zagrożeniu ze strony Iranu dla żeglugi w Zatoce Perskiej.


Tymczasem konflikt między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem gwałtownie się zaostrzył po tym jak saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman ostrzegł, że “nie będzie czekać zanim Iran przeniesie wojnę na teren saudyjski i zrobi wszystko, żeby w takiej sytuacji przenieść konflikt na teren Iranu”.


W odpowiedzi minister obrony tego kraju Hossein Dehghan zagroził, że jeśli Saudyjczycy zrobią coś “tak głupiego” to Iran “nie pozostawi w Arabii Saudyjskiej kamienia na kamieniu oprócz świętych islamskich miast Mekki i Medyny”.

Czytaj także: Saudyjskie zaskoczenie. Kto wydaje najwięcej na zbrojenia? Najnowsze dane.

Reporters.pl [Wojna-Dynam]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow