Premier UK nie chce “zdolnych inżynierów z Afryki”! Będzie karać za ich zatrudnianie

Czy dotknie to również Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii?

Premier Theresa May zapowiedziała obłożenie brytyjskich firm opłatą w wysokości 2 tys. funtów rocznie za każdego zatrudnionego wykwalifikowanego pracownika spoza Unii Europejskiej. Jej zdaniem, jest to doskonały sposób aby zmniejszyć poziom imigracji do Wielkiej Brytanii do co najwyżej kilkudziesięciu tysięcy rocznie – donosi Business Insider.

Szefowa brytyjskiego rządu wprowadziła tę opłatę w ubiegłym miesiącu i obecnie wynosi ona 1 tys. funtów rocznie. Teraz wzrośnie dwukrotnie. Dochody z tego podatku są przeznaczone na podwyższanie kwalifikacji rodowitych Brytyjczyków. Na szczęście dla pracujących na Wyspach Polaków, zatrudnionych z terenu UE nowe opłaty nie dotyczą.

“Ściąganie wykwalifikowanych pracowników nie powinno być sposobem na unikanie przez rząd i biznes obowiązku podnoszenia umiejętności brytyjskiej siły roboczej” – głosi manifest opublikowany przez Partię Konserwatywną, na której czele stoi May.


Niekontrolowana imigracja ma zły wpływ na usługi publiczne, obniża zarobki i zabiera miejsca pracy – oceniła brytyjska premier. Dodajmy, że w ostatnim roku imigracja do Wielkiej Brytanii wyniosła 273 tys., a przez ostatnie 20 lat nigdy nie spadła poniżej 100 tys. rocznie.

Obecnie imigracja rośnie głównie z powodu napływu imigrantów spoza UE. Theresa May chce ją obniżyć do kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Ma jednak przeciwko sobie wielu polityków własnej partii, a nawet rządu i środowisko biznesu.


Jeden z wpływowych konserwatystów George Osborne oświadczył, że te plany są “pochopne politycznie” i świadczą o “ekonomicznym analfabetyzmie”. Z kolei minister spraw zagranicznych Boris Johnson wzywa Theresę May, aby nie wliczała do liczby imigrantów zagranicznych studentów.


“Co siódmy król, królowa, prezydent i premier, którzy rządzą dziś na świecie, zdobył wykształcenie w Wielkiej Brytanii. Dlaczego mamy z tego rezygnować?” – pyta szef brytyjskiej dyplomacji. Premier May odmawia jednak, aby studentów nie uznawać za imigrantów.

Reporters.pl [Akcja-Wojna-Szpieg]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow