W Norwegii nazwą północną prowincję: Mordor!

By Dział: Ciekawostki | 19 maja 2017

Przerażający finał internetowego głosowania.

Tego władze Norwegii raczej się nie spodziewały. Niedawno wspólnie z lokalną gazetą ogłosiły one konkurs internetowy na wybranie nazwy dla nowo utworzonej prowincji powstałej w wyniku zmian administracyjnych z połączenia dotychczasowych prowincji Troms i Finnmark, na samej północy kraju.

Mieszkańcom zaproponowano aż 13 poważnych i solidnych nazw geograficznych i historycznych, a dla zabawy dorzucono dwie mniej poważne – Mordor i Gokk, licząc na to, że nikt normalny nie zechce przecież takich nazw dla swojego regionu.

Dla tych, którzy nie oglądali i nie czytali “Władcy Pierścieni” przypominamy, że Mordor to upiorna kraina w powieściach Tolkiena, siedziba Saurona – władcy Zła i jego potwornych orków. Natomiast Gokk można mniej więcej przetłumaczyć jako “totalne zadupie”, miejsce gdzie wrony zawracają.


Jeśli chodzi o Mordor to nazwa ta nie do końca odzwierciedla krajobraz tego regionu północnej Norwegii. Może jest on nieco surowy, ale nie aż tak. Natomiast Gokk pasuje o tyle, że dalej na północ rzeczywiście jest już tylko Ocean Arktyczny.

Konkurs właśnie się zakończył, a jego skonsternowani organizatorzy stwierdzili ze zdumieniem, że – niestety – wygrał właśnie Mordor. Na tę nazwę zagłosowało 65 proc. internautów – kilkaset tysięcy osób. Żeby było jeszcze smutniej – na drugim miejscu znalazł się Gokk z wynikiem 28 proc.


Prawdopodobnie błąd organizatorów konkursu polegał na tym, że nie ograniczyli go tylko do mieszkańców norweskiej prowincji i pozwolili także głosować ludziom z innych regionów, a co gorsza – także z zagranicy.


Skądinąd wiemy, że w wybranie nazwy dla norweskiego regionu zaangażowało się “życzliwie” wielu polskich internautów. “Mordor zaczyna tracić. Nie możemy do tego dopuścić. Głosujcie!” – pojawiały się raz po raz wezwania nie tylko w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii, USA i w wielu innych krajach.

No i apele poskutkowały – Mordor wygrał. Tak to już bywa z tymi demokratycznymi głosowaniami. Być może w niektórych sprawach nie warto pytać ludzi o zdanie, albo nie dawać im zbyt dużego wyboru?

Reporters.pl [Nauka-Kosmos-Tajem]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow