Zjawa z przeszłości. Na Białorusi milicja zatrzymała dziwnego homo-sovieticusa

Obywatel Związku Sowieckiego odkrył wrota czasu i przeniósł się swoim wehikułem do teraźniejszości?

Na pierwszy rzut oka nie wyglądało to jednak na wehikuł czasu, tylko na stare, rozklekotane sowieckie “Żiguli”. 56-letni mężczyzna “grzał” nim po jednej z dróg pod Homlem kiedy zatrzymał go patrol białoruskiej drogówki GAI – donoszą lokalne portale.

W czasie kontroli dokumentów kierowca okazał dawno nieważne “książeczkowe” prawo jazdy wydane jeszcze w zamierzchłych czasach ZSRR. Kiedy funkcjonariusze zażądali także dowodu tożsamości, mężczyzna wylegitymował się paszportem ZSRR – kraju, który nie istnieje od ponad ćwierć wieku.

Był zdumiony, kiedy milicjanci zażądali aktualnych dokumentów. “Jak to? Te są nieaktualne? Innych nie mam” – przyznał. W dodatku okazało się, że nawet to stare sowieckie prawo jazdy nie było jego – wystawiono je na nazwisko kogoś innego, a kierowca “Żiguli” w ogóle prawa jazdy nie posiada. Ale sowiecki paszport był oryginalny.


Obywatela Związku Sowieckiego zatrzymano za posługiwanie się nieaktualnymi i fałszywymi dokumentami. Grozi mu do dwóch lat więzienia – poinformowała rzeczniczka milicji w Homlu Natalia Chołolejenko. Dziwnym “podróżnikiem w czasie” zainteresował się nawet białoruski Komitet Śledczy.

Jakim cudem mężczyzna przeżył 26 lat bez ważnych dokumentów? Jak przez te lata pracował, korzystał z opieki społecznej, służby zdrowia, a może i głosował w kolejnych wyborach? – tego na razie nikt nie potrafi wyjaśnić. Dla niego, po prostu, czas się zatrzymał.


“Takich sowieckich ludzi jest tu u nas na prowincji znacznie więcej. Mówią, że tyle lat żyli z sowieckim paszportem, to jakoś przeżyją i dalej. Po co im nowy?” – przyznają indagowani przez dziennikarzy okoliczni mieszkańcy.


Warto przypomnieć, że już kilka lat po rozpadzie Związku Sowieckiego na zadane w sondażu na Białorusi proste pytanie: “Jakiego kraju jesteś obywatelem?” ok. 20 proc. badanych, szczególnie ludzi starszych i ze wsi, odpowiedziało: ZSRR. Byli zdziwieni, że tego kraju już dawno nie ma, a niektórzy w ogóle nie chcieli w to uwierzyć.

Reporters.pl [Thriller]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow