W Wenezueli rozmieszczono 5 tys. rosyjskich rakiet!

By Dział: Armia i Wojna W popularnych | 22 maja 2017

Informacje ujawnione przez Reutersa zmroziły Amerykanów.

5 tys. rakiet “Igła-S” (SA-24 Grinch) produkcji rosyjskiej zostało rozmieszczonych wzdłuż całego wybrzeża Wenezueli – poinformowała agencja Reutera, powołując się zdobyty przez nią tajny dokument Ministerstwa Obrony w Caracas i relacje byłego generała oraz dawnego ministra tego kraju.

To najpotężniejszy arsenał nowoczesnych ręcznych rakiet przeciwlotniczych w całej Ameryce Łacińskiej – oceniają eksperci, którzy nie ukrywają swojego zaniepokojenia taką ilością groźnej broni w sytuacji kiedy komunistyczna Wenezuela stacza się coraz szybciej w odmęty biedy i zamieszek społecznych. Gwałtowne rozruchy trwają tam od początku kwietnia.

Według agencji, masowe dostawy rakiet z Rosji miały miejsce w latach 1999-2013, jeszcze w czasie rządów poprzedniego lewicowego dyktatora Wenezueli, nieżyjącego już Hugo Chaveza. Odziedziczył je obecny reżim prezydenta Nicolasa Maduro.


Rakiety rozmieszczono wzdłuż całego wybrzeża kraju w obawie przed amerykańskim “imperialistycznym atakiem”, którym propaganda Wenezueli nieustannie straszy swoich obywateli i w który najwyraźniej wierzą też same władze.

Eksperci obawiają się, że tak wielki arsenał przeciwlotniczy w pogrążonym w chaosie kraju stwarza poważne zagrożenie dla lokalnego ruchu samolotów pasażerskich. Istnieje też ryzyko, że zostanie rozkradziony przez organizacje terrorystyczne lub sprzedany lokalnym komunistycznym terrorystom, chociażby z sąsiedniej Kolumbii.


Informacje o rakietowym arsenale potwierdził były generał armii Wenezueli oraz dawny minister tego kraju, którzy z obawy o swoje bezpieczeństwo nie chcą ujawniać nazwisk. Według nich, w ostatnim czasie z Rosji przyjechało jeszcze dodatkowo do Wenezueli 1,5 tys. wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.


Oficjalnie władze Wenezueli odmawiają komentarza na temat posiadanych rakiet. Natomiast szef CIA Mike Pompeo nie ukrywa swojego zaniepokojenia i w czasie przesłuchania w Senacie USA ocenił to zagrożenie jako “realne i bardzo poważne”. Waszyngton oskarża też władze w Caracas o dostarczanie broni terrorystom z Hezbollahu i kolumbijskiego FARC.

Czytaj także o tym jak Rosja wykorzystuje Wenezuelę do energetycznej presji na Stany Zjednoczone: Rosja o krok od przejęcia pól naftowych USA!

Reporters.pl [Akcja-Wojna-Dramat]

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow