Pierwszy Robocop wyszedł na ulice! Jeśli tkniesz go palcem to… (WIDEO, FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 24 maja 2017

A więc stało się. Pierwszy w historii robot – glina wyruszył, a raczej wyjechał na swój patrol.

Kiedy pierwszy raz o tym pisaliśmy – wielu nie wierzyło. Teraz to już nie jakieś mgliste plany, a fakt. Na ulicach Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pojawił się pierwszy autonomiczny robot – policjant, stworzony wspólnie na zlecenie tamtejszych władz przez Google i IBM, a zaprojektowany przez hiszpańską firmę PAL Robotics.

Robocop ma 167 cm wzrostu, pancerz ze wzmocnionego plastiku i jeździ na kołach. W odróżnieniu od prawdziwych funkcjonariuszy i filmowego Robocopa, można go jednak bez obawy zaczepiać, a nawet tykać palcem w pierś, naciskając na umieszczonym tam dotykowym ekranie różne funkcje.

“Tknięty” robot zamiast powalić was na ziemię i skuć, po prostu wam zasalutuje albo poda rękę. Co za miła odmiana! Ale to nie takie rozrywkowe funkcje są głównym atutem tego plastikowego funkcjonariusza, ani nawet nie to, że jest wyjątkowo odporny na próby dawania mu łapówek.


W jego wnętrzu drzewie zaawansowana technologia – rozmawia w kilku językach, pilnie obserwuje wasze twarze, porównując je z bazą danych poszukiwanych przestępców, a z jego ekranu możecie w każdej chwili wezwać “tradycyjną” policję, tę od łapania, skuwania i aresztowania.


Oprócz przyjmowania zgłoszeń i monitorowania ulic robot wyświetli wam też na swoim ekranie aktualne informacje turystyczne i chętnie zainkasuje mandat za parkowanie. Jak poinformował szef policji w Dubaju, Khalid Nasserl Al Razouqi, z czasem możliwości Robocopów zostaną znacznie zwiększone.


Wtedy będą one także samodzielnie podejmować decyzje o interwencji, legitymować podejrzanych przechodniów, a nawet używać siły do zatrzymywania przestępców. Ale broni do ręki chyba raczej nikt im nie da.

Już w 2030 r. w Dubaju zacznie działać cały “roboci” posterunek, a docelowo co czwarty policjant w mieście będzie robotem. Wiadomo, że nad wdrożeniem podobnego rozwiązania pracują już także informatycy w Kalifornii.

Czytaj więcej o Robocopach.

Reporters.pl [Krymi-Kojak]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow