Religia? W Niemczech robot-ksiądz błogosławi wiernych (WIDEO, FOTO)

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 1 czerwca 2017

Absurdalne? Ale prawdziwe.

W stolicy protestantyzmu Wittenberdze uruchomiono pierwszego pastora – robota. Elektroniczny pastor o nazwie BlessU-2 udziela błogosławieństwa w siedmiu językach, w tym po polsku i w lokalnym niemieckim dialekcie Hesji, a także recytuje wersety z Biblii.

Robot “pełni posługę duszpasterską” w ramach Ewangelickiego Kościoła Hesse-Nassau. Uruchomiono go z okazji Kongresu poświęconego 500-ej rocznicy zapoczątkowania Reformacji przez Marcina Lutra w 1517 r. – podaje The Local.

Wierni mają do wyboru 31 wersetów z Biblii z czterech kategorii tematycznych z opcją dla mężczyzn i kobiet. Naciska się odpowiedni przycisk na ekranie i robot zaczyna je recytować, a na końcu błogosławi, wyrzucając też z siebie odpowiedni wydruk z błogosławieństwem.


Pastor jest zbudowany z metalowej skrzynki, ma monitor, ręce, głowę z oczami i usta, ale – jak mówi przedstawiciel lokalnego kościoła Sebastian von Gehren – celowo zrobiono go tak, żeby nie był za bardzo podobny do żywego człowieka.


Wśród wiernych i licznych turystów robot BlessU-2 wywołuje mieszane reakcje i pewnie zadziwi tysiące pielgrzymów, którzy przyjadą do Wittenbergi na tegoroczne uroczystości 31 października br. “To eksperyment, który ma wzbudzić dyskusję” – uzasadnia ten pomysł von Gehren. Ale właściwie dyskusję o czym?


“Połowa ludzi uważa, że to cudowny pomysł, ale drugiej połowie nie mieści się w głowie, że maszyna będzie ich błogosławić” – przyznaje przedstawiciel ewangelickiego kościoła. Jego zdaniem, jest to jednak dobry sposób na przyciągnięcie do świątyni ludzi, którzy nigdy tam nie chodzili – teraz ciekawscy przychodzą tu każdego dnia.

“To bardzo interesujące i bardzo odważne. Musimy myśleć o nowych sposobach wychodzenia do ludzi poza środowiskiem naszej wspólnoty” – przekonuje jedna z miejscowych wiernych Brunhilde Hoeltz-Mettang.

Władze kościoła zapewniają jednak, że nie mają w planach całkowitego zastąpienia ludzkich pastorów robotami. Na razie pewnie nie, ale skoro już raz komuś taki odjechany pomysł przyszedł do głowy to kolejni pastorzy – roboty są pewnie tylko kwestią czasu. Skoro w Japonii roboty-księża udzielają już ślubów:

Reporters.pl [Refleksja]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow