Porównanie polskiej Krynicy Morskiej z rosyjskim Jantarnym. “I wszystko jasne” (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 5 czerwca 2017

Granica zachodniej cywilizacji oczami rosyjskiego blogera.

Oba miasta leżą nad Bałtykiem, choć pod dwóch stronach granicy polsko – rosyjskiej. Oba mają podobne walory turystyczne. Dzieli je w linii prostej zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, choć drogą trzeba by jechać naokoło 220 km. I jedno i drugie zostało “odziedziczone” po Niemcach.

Jantarnyj (pol. Palmniki) w Obwodzie Kaliningradzkim ma znacznie więcej mieszkańców – 6 tys., Krynica Morska – tylko 1,5 tys. Krynica żyje tylko z turystyki, ma większe terytorium, za to Jantarnyj ma dodatkowo największe w Rosji złoża bursztynu, co teoretycznie powinno jakoś przekładać się na zamożność miasta.

Ale się nie przekłada. Wystarczy przejść na chybił – trafił ulicami jednego i drugiego miasteczka, żeby zrozumieć różnicę w poziomie życia w Polsce i w Rosji. Zrobił to rosyjski bloger przy pomocy Google Earth.


Jedyny względnie “europejski” element, na jaki natknął się w Jantarnym, to spotykane tu i ówdzie, choć niezbyt często, spadziste czerwone dachy, których w głębi Rosji prawie nie ma. Jego zdaniem, jest to jeszcze dziedzictwo dawnego budownictwo europejskiego. Być może jacyś Rosjanie podpatrzyli też jak buduje się po stronie polskiej.

Ale jeśli ktoś nigdy z takiego Jantarnego nie wyjeżdżał za granicę i nie mógł porównać, to wydaje mu się, że żyje w normalnym otoczeniu – zauważa rosyjski bloger. To jest miasteczko przy samej zachodniej granicy Rosji, a co dopiero mówić o ludziach żyjących w głębi kraju? Oto rezultat porównania (polskie napisy, choć marne tłumaczenie z rosyjskiego):Zobacz także zrobione przez innego rosyjskiego blogera podobne Porównanie wsi w Polsce i w Rosji. “Aż chce mi się płakać” (WIDEO).

Reporters.pl [Pogodne-Walczyk]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow