Asgardia – pierwsze kosmiczne państwo poza prawem Ziemi!

Brzmi to jak science-fiction, ale jest jak najbardziej realne – Asgardia zapowiedziała umieszczenie na ziemskiej orbicie swojego pierwszego satelity.

Państwo Asgardia – rządzone przez Niezależny Naród Kosmiczny – zostało proklamowane w końcu ubiegłego roku przez grupę uczonych. Według nich, w przestrzeni kosmicznej nie obowiązuje prawo Ziemi i Asgardia mu nie podlega. Na początku świat przyjął tę zapowiedź sceptycznie, jednak teraz projekt zaczyna nabierać rozpędu.

Władze Asgardii złożyły właśnie do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności FCC wniosek o zgodę na umieszczenie we wrześniu br. na orbicie swojego pierwszego satelity, na którym mają być przechowywane wszystkie należące do tego “państwa” dane. Satelita jest już gotowy i czeka na wystrzelenie w Hongkongu.

Eksperci obawiają się jednak, że projekt Asgardia, nie podlegający prawu Ziemi, stanie się kosmiczną bazą piractwa internetowego. Z drugiej jednak strony – żadne prawo ziemskie nie zabrania obecnie tworzenia nowych państw w Kosmosie.


“Na obecnym etapie rozwoju technologii nikt nie może na razie polecieć sobie w Kosmos na własne życzenie. Ale nie zmienia to faktu, że miasta na orbicie w końcu powstaną” – przyznaje w rozmowie z News.com.au profesor prawa międzynarodowego Steven Freeland z Uniwersytetu Western Sydney.


“Ludzie będą się tam żenić, rodzić, zabijać. I może się okazać, że to, co na Ziemi jest przestępstwem, w Kosmosie wcale nim nie jest. Dlatego musimy jak najszybciej dopasować do tego nasze prawo” – apeluje uczony.


“Jeśli Asgardia znajdzie kraj, który nie podpisał porozumień o wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej i państwo to zgodzi się wystrzelić ich satelitę, to nie będzie on podlegał żadnemu ziemskiemu ustawodawstwu. Czeka nas nowy Dziki Zachód, tyle że kosmiczny” – ocenia z kolei prof. prawa Mark Sundahl z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Docelowo państwo Asgardia ma mieścić się na stacji kosmicznej. Jej mieszkańcy zamierzają się utrzymywać z wydobycia cennych pierwiastków z asteroid i świadczyć Ziemi usługi w postaci obrony przez meteorytami i śmieciami kosmicznymi.

Obecnie o obywatelstwo Asgardii formalnie wystąpiło już 180 tys. osób na całej Ziemi, a poprzez zbiórki w Internecie zgromadzono niemałe fundusze. Państwo ma też swoją flagę, herb i kończy właśnie pisanie własnego hymnu państwowego, który ma zostać po raz pierwszy wykonany publicznie 18 czerwca br.

W następnej kolejności planowane jest wypuszczenie własnej waluty i ustanowienie własnego kalendarza – 13-miesięcznego. Dodatkowy miesiąc – między czerwcem i lipcem – ma się oczywiście nazywać Asgard. Potem rozpocznie się budowa stacji kosmicznej.

“Musimy porzucić Ziemię, gdyż jest to wpisane w samą naturę człowieka. Zasoby Ziemi skończą się prędzej czy później” – zapowiada jeden z założycieli Asgardii, prof. Ram Jakhu – rektor Instytutu Badań Prawa Lotniczego i Kosmicznego w Kanadzie.

Reporters.pl [Nauka-Kosmos-Tajem]

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow