Naprzód, po trupach islamistów! Część stolicy ISIS zdobyta (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna | 12 czerwca 2017

Zbrodnicze “państwo” w śmiertelnym potrzasku.

Syryjskie Siły Demokratyczne i Kurdowie wspierani przez USA, zdobyli w poniedziałek dużą część stolicy Państwa Islamskiego Ar-Rakki i zamknęli islamistów w okrążeniu na terenie starego miasta – donosi Reuters, powołując się na dowództwo koalicji.

Po 6-ciu dniach od rozpoczęcia szturmu w ręce atakujących wpadła niemal cała wschodnia część miasta, w tym przemysłowa dzielnica al-Sanaa. Islamiści bronią się tam jeszcze zaciekle w kilku gniazdach oporu, ale są stopniowo wybijani. Koalicja zdobyła też wielką cukrownię położoną na północnym wschodzie.

Ar-Rakki broni jeszcze ok. 3-4 tys. bojowników Państwa Islamskiego, którzy umocnili się wewnątrz murów obronnych z VIII wieku otaczających centrum, czyli stare miasto. Wewnątrz murów stoją jednak nowoczesne budynki – to właśnie tu mieściło się od 2014 r. główne dowództwo wojskowe i władze cywilne ISIS kierujące wojną i zamachami na całym świecie.


Teraz nieustannie spadają tam pociski z dział i bomby z samolotów. Siły koalicji zdobyły też zachodnią dzielnicę Al-Romaniya i część terenów na północ od miasta. Wiedząc, że nie zdołają utrzymać Ar-Rakki islamiści już wcześniej ogłosili, że przenoszą swoją stolicę do Dajr az-Zaur – miasta na południowym wschodzie Syrii.

Przypomnijmy, że w sobotę telewizja państwowa Syrii podała, iż w nalocie amerykańskim zginął przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi. W poniedziałek fakt jego śmierci potwierdziły media związane z ISIS. Nadal nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tej wiadomości ze strony armii USA.


Błyskawiczny przebieg operacji zdobywania Ar-Rakki zaskoczył chyba także władze tureckie, zaniepokojone sukcesami Kurdów. Czytaj: Turcja jawnie po stronie ISIS! Nie zdobywać ich stolicy.


Reporters.pl [Akcja-Wojna-Dramat]

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow