Uśmiechnięci, zadowoleni. Poddanie się wojsk niemieckich Amerykanom w 1945 r. (WIDEO)

By Dział: Historia W popularnych | 13 czerwca 2017

Archiwalny film w kolorze.

Nagrania z 8-9 maja 1945 r. zrobione w Czechosłowacji. Okrążone oddziały niemieckie poddały się tam amerykańskiej 3 Armii generała George’a Pattona. Pod eskortą amerykańskich żołnierzy idzie niemiecka piechota, niektórzy bez butów, jadą wozy pancerne i ciężarówki wojskowe. Widać też, że z Niemcami wycofuje się sporo cywilów.

Twarze zwykłych żołnierzy – wymięte, bez wyrazu, jak to zwykle jeńców. Ale na twarzach wielu niemieckich oficerów przygnębienia nie widać – raczej zadowolenie i ulga. Zresztą trudno się dziwić – gdyby dostali się w ręce Sowietów, zgniliby w ciągu kilku miesięcy lub padli z głodu i wycieńczenia w syberyjskich kopalniach. A tak zdecydowana większość z nich za chwilę wróci sobie do domu.

Grupa niemieckich oficerów rozpija wino w towarzystwie Amerykanów. W pewnym momencie inny stojący przy drodze oficer podnosi rękę pozdrawiając swoich przejeżdżających ciężarówkami żołnierzy w geście przypominającym “Heil Hitler”, ale chyba zreflektował się i zamienia to na zwykłe “pomachanie”.


Reporters.pl [Refleksja]


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow