“Nadchodzi największy kryzys naszych czasów! Upadną państwa, rządy, instytucje” (WIDEO)

Zacznie się tam, gdzie nikt nie patrzy.

Wielki amerykański inwestor Jim Rogers, który zrobił majątek na inwestycjach w surowce, udzielił redakcji Business Insider przerażającego wywiadu. Ostrzega w nim, że jeszcze w tym roku lub na początku następnego na świecie wybuchnie kryzys, który zniszczy całą zachodnią cywilizację.

Według niego, niektóre akcje amerykańskich spółek ponownie zmieniają się w spekulacyjne bańki. “Te bańki pękną” – ostrzega Rogers. A skalę przyszłego kryzysu można sobie wyobrazić kiedy uzmysłowimy sobie, że Biuro Rezerwy Federalnej, czyli bank centralny USA, ma sumę bilansową 5 razy wyższą niż miał w czasie wybuchu kryzysu w 2008 r.

Również Chiny, które wtedy miały duże oszczędności “na czarną godzinę”, obecnie wszystko wydały i są zadłużone. Ten dług jest dużo większy niż wcześniej – zauważa słynny inwestor.


Według niego, wszystko zacznie się jak zwykle – “w miejscu, na które akurat nie patrzymy”. “W 2007 r. zbankrutowała Islandia. Ludzie mówili: “Islandia? To kraj? Oni tam mają jakiś rynek? A potem zbankrutował Bear Stearns i Lehman Brothers. Runęły kostki domina” – przypomina Rogers.

Ostrzega też, że w Stanach Zjednoczonych cykliczne kryzysy wybuchają średnio co 4-7 lat. Od wybuchu ostatniego kryzysu minęło już 8 lat. “Ale w porównaniu z obecnym kryzysem tamto zadłużenie to była pestka. Ten będzie największy w historii” – alarmuje inwestor.


Przewiduje, że rządy będą próbowały ratować sytuację – podniosą stopy procentowe. To jednak nic nie da. “Ludzie zaczną krzyczeć: “Ratujcie mnie! To zachodnia cywilizacja! I zaraz upadnie”. Zaczną się zamieszki i na to też nic nie poradzą” – ostrzega Rogers.


“Jesteśmy w sytuacji, kiedy zachodnia cywilizacja jest już na skraju przepaści, mimo wzrostów na rynkach. Dlatego właśnie przeniosłem się do Azji. Upadną rządy. Tym razem upadną też kraje. Rozpadną się partie. Znikną organizacje i instytucje, które istniały od bardzo dawna – muzea, szpitale, uniwersytety, firmy finansowe” – przewiduje Jim Rogers w rozmowie z Business Insider.

Reporters.pl / Business Insider [Akcja-Wojna-Dramat]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow