Powrotu nie będzie – rekordowe poparcie dla Brexitu! Znacznie wyższe niż w referendum

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 16 czerwca 2017

Opowieści o tym, że “Brytyjczycy żałują swojej decyzji” można włożyć między bajki.

Dwa niezależne sondaże w Wielkiej Brytanii na temat Brexitu opublikowane 14 i 15 czerwca br. przyniosły niemal identyczny wynik, który jest kubłem zimnej wody na głowy euroentuzjastów. Większość z tych, którzy wcześniej chcieli pozostać w Unii Europejskiej – teraz zmieniła zdanie.

W pierwszym sondażu autorstwa Lord Ashcroft Polls, który przeprowadzono na wielkiej grupie 14 tys. badanych, za kontynuacją Brexitu opowiedziało się 71 proc. Brytyjczyków. W drugim sondażu – The YouGov poll – poparcie wynosi 70 proc., przy czym za Brexitem opowiedziało się aż 53 proc. tych, którzy wcześniej w referendum głosowali za pozostaniem w UE.

Wśród 70 proc. popierających Brexit 44 proc. to twardzi jego zwolennicy, a pozostałe 26 proc. uważa, że rząd  powinien go kontynuować. W obu sondażach tylko 21 proc. badanych uznało, że rząd powinien zignorować wyniki referendum ws. Brexitu i pozostawić kraj w UE.


Również większość badanych popiera cele negocjacyjne ogłoszone przez premier Theresę May w rozmowach z Brukselą, czyli m.in. wyjście ze wspólnego rynku i z europejskich trybunałów oraz wprowadzenie kontroli granic Wielkiej Brytanii.

50 proc. Brytyjczyków jest “osobiście szczęśliwych” z tego powodu, 52 proc. uważa, że “jest to dobre dla brytyjskiego narodu”, a 61 proc. zgadza się, że cele realizowane przez rząd Wielkiej Brytanii odzwierciedlają wolę narodu wyrażoną w referendum.


Nie ma już natomiast takiej pewności co do skuteczności rządu Theresy May w negocjacjach z Unią Europejską. W sondażu YouGov z marca br. poziom zaufania wynosił 48 proc., a obecnie – 37 proc. Pewność, że rząd robi w tej sprawie to co trzeba, miało w kwietniu 40 proc. Brytyjczyków, a obecnie tylko 22 proc.


Wynika to z faktu, że największa grupa Brytyjczyków – 43 proc. – chce “twardego Brexitu”, a tylko 23 proc. – “miękkiego”. 17 proc. w ogóle chciałoby kolejnego referendum w tej sprawie. Tymczasem po ostatnich wyborach, w których Konserwatyści utracili bezwzględną większość w parlamencie, brytyjscy ministrowie i deputowani wyraźnie skłaniają się ku wersji “miękkiej”.

Widać więc, że wątpliwości Brytyjczyków nie polegają obecnie na tym, czy trzeba czy nie trzeba opuszczać Unię Europejską, tylko na tym czy obecny rząd potrafi to dobrze przeprowadzić.

Reporters.pl [Akcja-Wojna-Szpieg]

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow