Kopniesz szpadlem i masz. Największy szmaragd świata! 360 kg. Ile wart? Nie pytaj… (WIDEO, FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 16 czerwca 2017

Niektórzy to mają farta…

Górnik w kopalni Carnaiba na północnym wschodzie Brazylii znalazł szmaragd-gigant. Waży 360 kg i ma 1,3 metra wysokości. Według wstępnych szacunków górnik weźmie za niego ponad 300 mln USD – donosi Daily Mail. Fakt, że aby go wydobyć musiał przez tydzień kopać 200 metrów pod ziemią i użyć wózka widłowego.

Prywatny poszukiwacz kamieni szlachetnych znalazł ten gigantyczny kryształ miesiąc temu legalnie – miał pozwolenie na eksploatację w zasobnym w drogocenne minerały regionie Bahia. Nie jest to jeszcze, oczywiście, obrobiony kryształ tylko wiele szmaragdów zatopionych w skale macierzystej między warstwami miki, ale stwierdzono już, że ich jakość jest niezwykle wysoka.

Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono nazwiska szczęśliwego znalazcy, podając tylko jego inicjały: FG. Zresztą, jak podają media, on sam wraz z całą rodziną natychmiast się ukrył, wynajmując też do ochrony szmaragdu uzbrojoną ochronę, gdyż jest oczywiste, że złodzieje zlecą się do tego jak muchy do miodu.


50-letni górnik przyznał w rozmowie z gazetą, że żyje teraz w ciągłym strachu o siebie i bliskich. Uzbrojone brazylijskie gangi w takich sytuacjach się nie patyczkują. Tym bardziej, że w pobliżu takiego szmaragdu-giganta mogą być jeszcze rozsiane “pomniejsze”.Dotychczas na świecie znaleziono tylko raz tak wielki szmaragd – w 2001 r. Również w stanie Bahia, zaledwie 100 metrów od obecnego znaleziska. Od lat toczy się o niego spór prawny między Brazylią i USA.

Jednak tamten nawet nie może dorównać jakości znalezionego obecnie. “30 lat kopię i nigdy jeszcze nie widziałem tak pięknych szmaragdów. On ma 180 tys. karatów” – przyznaje górnik. Ujawnia też, że jego prawnik nie może opędzić się od ofert kupna z Europy, USA, Emiratów Arabskich, Indii i Chin. Prawdopodobnie jednak szmaragd kupi rząd Brazylii i w całości umieści w muzeum.

Czytaj także: Wykopał największy skarb Wikingów w historii! (FOTO)

Reporters.pl [Egzotyka-Kondor]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow