Europejska unia bankowa legła w gruzach! Padają banki włoskie i hiszpańskie

Wprowadzone dopiero co “świetne” unijne regulacje finansowe rozsypały się przy pierwszym zderzeniu z bankrutującymi bankami.

SRB – europejska rada ds. restrukturyzacji upadających banków – organ, który teoretycznie ma zapobiegać dotowaniu ich ze środków publicznych, ustąpiła pod presją rządu Włoch i wydała zgodę na ratowanie dwóch włoskich banków kosztem włoskiego podatnika, czyli – jak podaje Bloomberg – wpompowanie w nie łącznie z budżetu państwa 17 mld euro.

Wcześniej  Europejski Bank Centralny, kierowany zresztą przez Włocha Mario Draghiego ogłosił, że Veneto Banca i Banca Popolare di Vicenza, o łącznych aktywach 62 mld euro, “prawdopodobnie upadną”. Gdyby do tego doszło zagrożone zostałyby oszczędności 2 mln klientów i działalność 200 tys. firm zatrudniających kolejne 3 mln ludzi.

Przerażona taką perspektywą SRB zapomniała więc o wspólnych zasadach UE, nie uruchomiła tzw. europejskiej procedury likwidacji i za zgodą Komisji Europejskiej pozostawiła ratowanie banków władzom Włoch. Te zaś postanowiły sprzedać oba bankrutujące banki za 1 euro wielkiemu bankowi Intesa Sanpaolo.


Jednocześnie przekazano mu z budżetu 5,2 mld euro na przejęcie “zdrowych” aktywów obu upadających banków i zarezerwowano kolejne 12 mld euro na pokrycie strat wynikających z aktywów “toksycznych”. “Nie widzę innej możliwości” – przyznał włoski minister gospodarki Pier Carlo Padoan pytany dlaczego za bankructwo banków mają płacić wszyscy podatnicy.

Tymczasem zaledwie 3 tygodnie wcześniej na krawędzi bankructwa znalazł się hiszpański Banco Popular Espanol. Jednak w jego przypadku SRB nie zgodziła się na ratowanie ze środków budżetowych i ostatecznie bank ten trafił za 1 euro w ręce Banco Santander. W tym przypadku stracili więc nie wszyscy podatnicy, a tylko wierzyciele i akcjonariusze upadającego banku.


Okazuje się więc, że unijne regulacje, które miały zapobiegać kolejnym kryzysom finansowym w Europie, są raz stosowane, a raz nie. Miało nie być pomocy publicznej dla banków, ale okazuje się, że jednak jest.


Jak podaje “Financial Times”, zgoda UE na ratowanie włoskich banków już wywołała oburzenie w Berlinie. Ekspert SPD ds. finansów Carsten Schneider oświadczył, że “dyskredytuje ona europejską unię bankową” i nazwał działania włoskich władz “grobowym błędem”.

Łatwo przewidzieć, że teraz każdy rząd, w którego kraju zbankrutuje jakiś bank, będzie domagał się od Brukseli zgody na udzielenie mu państwowej pomocy. No bo skoro wolno Włochom? To zaś po raz kolejny pokazuje, że ustalane przez UE kryteria gospodarcze i finansowe istnieją głównie na papierze, a w praktyce jedni muszą ich przestrzegać, a inni nie.

Wszyscy zastanawiają się teraz, czy to od włoskich banków zacznie największy w historii światowy kryzys, przed którym ostrzegał niedawno znany amerykański inwestor Jim Rogers. Czytaj: Nadchodzi największy kryzys naszych czasów! Upadną państwa, rządy, instytucje” (WIDEO).

Reporters.pl [Wojna-Dynam]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow